Ούτε η παραμικρή… αχτίδα φωτός

0

Με εκπλήξεις σε πρόσωπα και ερωτηματικό για τον  σχηματισμό έγινε η ανακοίνωση των 11 που ξεκινάνε στην Τούμπα. Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-1  στην Τούμπα και δεν υπάρχει η παραμικρή αχτίδα φωτός στον ορίζοντα ώστε να αισιοδοξούμε για το μέλλον

Μανόλο Χιμένεθ:

Μαντάρα όλη η ομάδα, μαντάρα κι ο Μανόλο. Πέρα από τις όποιες ενστάσεις για τον σχηματισμό, όταν η ΑΕΚ δέχεται 3 γκολ με τον τρόπο που τα έφαγε, δεν γίνεται να μην φέρει ευθύνη. Παραμένει ανεξήγητο τι άλλο πρέπει να συμβεί για να παίξει ο Τάνκοβιτς. Ο τραγικός ΠΑΟΚ του έκανε το δώρο να ξαναμπεί η ΑΕΚ στο παιχνίδι και σε νεκρό χρόνο κι αντί να αλλάξει κάτι ώστε να μπει στο δεύτερο ημίχρονο να κλείσει το παιχνίδι, η ΑΕΚ βγήκε χειρότερη από ότι στο πρώτο. Δεν μπορεί να κριθεί για τις επιλογές άλλων , ούτε για αυτά που δεν γίνονται εδώ και 5 χρόνια στην ΑΕΚ με απόφαση διοίκησης, αλλά και οι δικές του επιλογές δεν βοηθάνε. Είναι και οι συγκυρίες που δεν του δίνουν τον χρόνο και την ηρεμία να προσπαθήσει να μαζέψει κάτι από αυτό το χάλι. Συνεχόμενα γκολ από στημένα, γκολ στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, εχθρική διαιτησία. Σε ένα γενικότερα άρρωστο κλίμα από κάθε μεριά δείχνει ανήμπορος να δώσει λύσεις. Όποιος βέβαια περιμένει ότι με αλλαγή προπονητή θα αλλάξει η επιλογή της διοίκησης η ΑΕΚ να πορεύεται γυμνή στο αγωνιστικό και μη κομμάτι, κοιμάται κι ονειρεύεται. Δυστυχώς η ΑΕΚ νοσεί βαριά.

Αθανασιάδης:

Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ οφείλει να κάνει την διαφορά και ο Αθανασιάδης αν και δεν φέρει ευθύνη στα γκολ, δεν το κάνει. Σε μια συνολικά τραγική αμυντική λειτουργία είναι φυσικό κι επόμενο να δεχτούμε 3 γκολ.

Μπακάκης:

Η ΑΕΚ δέχεται το γκολ από την μεριά του από στημένη βέβαια φάση αλλά αυτό που κάνει εντύπωση στο πρώτο μέρος είναι που δεν έχει ανεβάσματα καθόλου κάτι που βλέπαμε και στο Ντατσένκο. Οφείλεται πιθανότατα σε οδηγία του προπονητή. Στο δεύτερο μέρος παίρνει λίγα μέτρα παραπάνω και βοηθάει λίγο τον Γκαρσία αλλά δίκαια αποχωρεί.

Λόπεζ:

Αντιμετώπισε προβληματάκια στο πρώτο μέρος αμυντικά αλλά επιθετικά προσπάθησε πολύ να βοηθήσει στο περίεργο τρικ με το αριστερό εξτρέμ. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος από τον Πορτογάλο.

Λάτσι:

Στην γενικά άφαντη επίθεση του ΠΑΟΚ είχε κάποια μικρολαθάκια στο πρώτο ημίχρονο αλλά σε σχέση με τους άλλους κεντρικούς αμυντικούς του πάγκου είναι σταθερός και αξιόπιστος. Τραγικό δεύτερο ημίχρονο σε χαμηλές και ψηλές μπαλιές.

Σβάρνας:

Παρά το ότι δεχόμαστε πάλι γκολ από στημένη φάση που δεν μπορεί παρά να βαραίνει το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, ο Σβάρνας συνεχίζει τις θετικές του εμφανίσεις στο πρώτο μέρος ενώ στο δεύτερο μέρος γκρεμίζει τις όποιες υποψίες καλής εμφάνισης έχτισε. Κάθε του επαφή με την μπάλα υποψήφια φάση του ΠΑΟΚ.

Σιμάνσκι:

Κακό πρώτο ημίχρονο από τον Πολωνό. Έχασε πολλές μπάλες και το κυριότερο δεν κατάφερε να προωθήσει την μπάλα. Δεν γίνεται σύγχρονο ποδόσφαιρο που η μπάλα πάει όλο πίσω. Στο 58 δίνει την θέση του στον Σακχοβ ενώ προλαβαίνει μέχρι να βγει να πουλήσει 3 φορές την μπάλα σε πολύ επικίνδυνη θέση.

Μάνταλος:

Σήμερα παίζει σαν αρχηγός. Με το αίμα του και ο μοναδικός που δείχνει να μην φοβάται το κέντρο του ΠΑΟΚ. Περνάει εξαιρετικές κάθετες, μία εκ των οποίων μετατρέπει σε γκολ ο Ολιβέιρα. Σήμερα ο Μάνταλος πάλεψε σχεδόν μόνος του όσο κι αν αυτό δεν αρέσει στον κόσμο που επιζητά εξιλαστήρια θύματα. Δεν μπορούμε να πούμε ότι διασώθηκε σε ένα ματς που η ΑΕΚ τρώει 3 γκολ από τον ΠΑΟΚ.

Κρίστισιτς:

Προσπάθησε αμυντικά να μαζέψει αδέσποτες μπάλες αλλά δεν είχε την παραμικρή συμμετοχή στο επιθετικό κομμάτι σε ολόκληρο το διάστημα που αγωνίστηκε.

Γκαρσία:

Άνευρος, άτολμος και με την άμυνα του ΠΑΟΚ προσαρμοσμένη πάνω του ο Γκαρσία είναι μακρυά από τον καλό του εαυτό. Πήρε μερικές παραπάνω πρωτοβουλίες στο δεύτερο ημίχρονο που τα μπακ ανέβαιναν λίγο παραπάνω και του έδιναν επιλογές.

Ολιβέιρα:

Επέστρεψε στα γκολ και τις καλές εμφανίσεις στο πρώτο μέρος. Ταλαιπωρείται στο ιδιόρυθμο τρικ που τον τραβάει στα αριστερά, αλλά παίζει με μεγάλη όρεξη και έχει τις δύο μοναδικές φάσεις του πρώτου μέρους. Μεγάλη θέληση και στο δεύτερο μέρος αλλά δεν ήταν αρκετό.

Ανσαριφάρντ:

Δεν μπήκε καν στο πρώτο ημίχρονο ο Ιρανός. Εκνευριστικά απών. Αποχωρεί στο 67 αφήνοντας την θέση του στον Αλμπάνη.

Σακχοβ:

Μπηκε στο 58 και προσπάθησε να μεταφέρει την μπάλα προς τα μπροστά. Δεν τα κατάφερε όπως θα θέλαμε αλλά δεν ήταν και αρνητικός.  Παραλίγο να σκοράρει όταν βέβαια το ματς είχε κριθεί.

Αλμπάνης:

Αντικατέστησε τον Ανσαριφαρντ στο 67 και πέρασε στο δεξί άκρο. Ορεξάτος αλλά χωρίς ουσιαστικά την παραμικρή βοήθεια. Ο γνωστός Αλμπάνης

Ντατσενκο:

Μπηκε στο 80 στην θέση του Μπακακη και προσπάθησε να δώσει τις σέντρες. Εν μέρει τα κατάφερε και φόρτωσε την δεξιά πτέρυγα που έφερε πολλά κόρνερ. Δεν μπόρεσε όμως να βοηθήσει παραπάνω.

Κοσίδης:

Πηρε την θέση του Κριστισιτς στο 80 και δεν κατάφερε να μας αφήσει κάτι για να τον θυμόμαστε.