Η ΑΕΚ κατέκτησε και τον στίβο (vid)

0

30-7-2011. Το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας της στον, ανοικτό, στίβο κατέκτησε η ΑΕΚ.

Η γυναικεία ομάδα στίβου της ένωσης, μπορεί να μη διέθετε τα μεγάλα ονόματα, η Γωγώ Κοκλώνη γνωστότερη και η Κεφαλά με καλές διακρίσεις, η Παπαχρήστου ακόμη στα πρώτα της βήματα, ωστόσο η καλή δουλεία των κοριτσιών και των προπονητών, έκαναν την γυναικεία ομάδα της ΑΕΚ πανίσχυρη, κατακτώντας στην συνέχεια τέσσερα σερί πρωταθλήματα για τον δικέφαλο, κάτι που κατάφερε μόνο η ομάδα μπάσκετ του Αμερικάνου την δεκαετία του 60.

Η αρχή έγινε τον Φεβρουάριο του 2011, όπου η γυναικεία ομάδα στίβου κατέκτησε το πανελλήνιο κλειστού που έγινε στην Παιανία. Το διήμερο 29-30 Ιουλίου διοργανώθηκε το 76ο πανελλήνιο πρωτάθλημα γυναικών στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ κατέλαβε την πρώτη θέση με 216 βαθμούς, αφήνοντας πίσω της ιστορικούς συλλόγους όπως τον Πανελλήνιο που έχει 30 τίτλους, τον Πανιώνιο με τα 21 πρωταθλήματα ακόμη και τον μέχρι τότε πρωταθλητή Ολυμπιακό που δεν κατάφερε να μπει ούτε στην δεκάδα.

Στη συνολική βαθμολογία των ομάδων προσθέτονται οι βαθμοί από τον Μαραθώνιο, τα 10000μ στο βάδην καθώς και τα 10000μ στο έπαθλο, τα τρία αυτά αγωνίσματα γίνονται σε ξεχωριστές ημερομηνίες. Η Κωνσταντίνα Κεφαλά, στη κλασσική διαδρομή του Μαραθωνίου, που διεξήχθη 30-10-2010, κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο με επίδοση (2 ώρες.40.36). Η ίδια αθλήτρια κατέκτησε χρυσό και στα 10000μ βάδην που έγινε στα Μέγαρα (14-6-2011).

Στα αγωνίσματα εντός του ΟΑΚΑ, δυο χρυσά μετάλλια κατέκτησε η Βούλα Παπαχρήστου στο τριπλούν και στο μήκος με επίδοση 14.65 και 6.50 αντίστοιχα. Η Γεωργία Κοκλώνη τερμάτισε πρώτη στα 100μ με 11.61 και κατέκτησε άλλο ένα χρυσό όταν μαζί με τις Τζήκα, Κίτσου και Θεόκα αποτελούσαν την ομάδα 4χ100 που τερμάτισε μπροστά από ΑΟ Μεγάρων και ΓΣ Κηφισιάς με επίδοση 47.10. Το ασημένιο πήρε η Ελένη Θεοδωρακοπούλου στα 800μ (2.03.82) και η ομάδα 4χ400 που αποτελούνταν από τις ΘεόκαΔρακάκη, Δαγκλή και Θεοδωρακοπούλου. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Φωτεινή Δαγκλή στα 800μ (2.03.85) και η Αφροδίτη Σκαφίδα στο επί κοντώ (4.30). Πολύ κοντά σε μετάλλιο έφτασε η Κίτσου (4η στα 100μ με εμπόδια), ενώ πολύτιμους βαθμούς, με συμμετοχές σε τελικούς, κατέκτησε η Τζήκα (5η στη σφαιροβολία) και η Γαβριέλλα Σοφοκλέους (5η στα 1500μ).