Η ΑΕΚ το ντέρμπι κορυφής και με 10 παίκτες (vid)

0

11-9-1993. Η ΑΕΚ φιλοξενήθηκε στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό, στο μεγάλο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας έγινε το Σάββατο αφού μέσα στην εβδομάδα οι δυο ομάδες είχαν Ευρωπαϊκές υποχρεώσεις, η ΑΕΚ με τη Μονακό για τα προκριματικά του Champions league και ο Παναθηναϊκός με την Σέλμπουρν για το κύπελλο κυπελλούχων.

Παρότι ήταν αρχή της σαιζόν οι δυο ομάδες πρόλαβαν και έπαιξαν άλλα δυο παιχνίδια μεταξύ τους, αφού προηγήθηκε ο αγώνας του super cup που κέρδισε ο Παναθηναϊκός 1-0 και ο αγώνας κυπέλλου, οι δυο ομάδες ήταν στον ίδιο όμιλο, που έληξε 2-2 στη Φιλαδέλφεια. Πριν το ντέρμπι ΑΕΚ και Παναθηναϊκός ισοβαθμούσαν στη κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με τον Άρη, στους 7 βαθμούς.

Η ένωση στο μεγάλο ντέρμπι παρουσιάστηκε ανώτερη και δίκαια πήρε τη νίκη. Το σκορ άνοιξε ο Βασίλης Δημητριάδης με προβολή στο 10΄, παίρνοντας το ριμπάουντ από την απόκρουση του Βάντσικ σε σουτ του Βλάχου. Ο Βαζέχα ισοφάρισε με κεφαλιά στο 17΄ και με τον ίδιο τρόπο ο Αλέκος Αλεξανδρής, στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, διαμόρφωσε το τελικό 1-2 υπέρ της ένωσης. Οι κιτρινόμαυροι από το 59΄ έπαιζαν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Βαϊου Καραγιάννη με δεύτερη κίτρινη, ωστόσο ήταν αυτοί που κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο ακόμα και με 10 παίκτες χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για τουλάχιστον δυο τέρματα ακόμη.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής του Παναθηναϊκού Ίβιτσα Όσιμ χαιρέτησε στη φυσούνα, δια χειραψίας, έναν έναν τους παίκτες της ΑΕΚ, εκφράζοντας έτσι την ανωτερότητα του δικεφάλου στον αγώνα, ενώ ο δικέφαλος έμεινε μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς αφού και ο Άρης έχασε βαθμούς, ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Ηρακλή στο Χαριλάου.

Η σύνθεση του Ντούσαν Μπάγεβιτς στο ντέρμπι ήταν, Ατματσίδης, Κοπιτσής, Καραγιάννης, Μανωλάς, Σαμπανάζοβιτς, Βλάχος, Αλεξανδρής, Σαβέβσκι, Δημητριάδης (65΄Παπαδόπουλος), Σλίσκοβιτς (83΄Μητρόπουλος), Κασάπης.