Η ΑΕΚάρα την ελβετική βροχή δε τη φοβάται!

0

Η Ένωση κατάφερε να νικήσει 0- 1 τη Σεν Γκάλεν με το γκολ του Ολιβέιρα και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Europa League όπου θα αντιμετωπίσει τη Βόλφσμπουργκ σε μονό αγώνα στο ΟΑΚΑ, την 1η Οκτωβρίου

Ο Πορτογάλος επιθετικός αν και δεν ήταν σε καλή μέρα, και με τους παίκτες να δυσκολεύονται να παίξουν λόγω της έντονης βροχής, κατάφερε στο 71ο λεπτό να κερδίσει πέναλτι και να σημειώσει τελικά το “χρυσό” γκολ! Ο Ατί-Ζίγκι απέκρουσε το πέναλτι του Ολιβέιρα, αλλά εκείνος πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 0-1. Οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα πέτυχαν ένα σημαντικό αποτέλεσμα, με τον Πέτρο Μάνταλο να ξεχωρίζει για μία ακόμη φορά αφού εκείνος ήταν που έβγαλε τετ α τετ τον Ολιβέιρα στη φάση του κερδισμένου πέναλτι με κάθετη πάσα.

Εκείνος που επίσης ξεχωρίζει σε κάθε αγώνα είναι ο γκολκίπερ των κιτρινόμαυρων, Τσιντώτας, όπου ήταν εξαιρετικός ήδη από τα πρώτα 30 λεπτά και συνεχώς “παρών” για την ομάδα σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση.

Αξιόλογη φάση της Ένωσης ήταν η κεφαλιά του Λιβάγια μετά την εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου. Στον αγωνιστικό χώρο έκανε την εμφάνισή του για πρώτη φορά με την κιτρινόμαυρη φανέλα και ο Λιβάι Γκαρσία δίνοντας στην ομάδα σημαντική βοήθεια. “Κίνδυνος” για την ομάδα σήμανε το παρ’ολίγον αυτογκόλ του Ινσούα όπου ο Τσιντώτας στο 4ο μόλις λεπτό κατάφερε ενστικτωδώς να το αποκρούσει και να απομακρύνει τη μπάλα.

Η ΑΕΚ παρόλα αυτά κράτησε σε ισορροπία το ματς μετά το 0-1 και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα το κράτησε μέχρι τέλους χωρίς να νιώθουν απειλή από τους ελβετούς.

Το σπουδαίο αποτέλεσμα έδωσε στην Ένωση το εισιτήριο για τα πλέι οφ της Europa League όπου θα χρειαστεί να κάνει την υπέρβαση με αντίπαλο την Βόλφσμπουργκ στο μοναδικό εμπόδιο πριν τους ομίλους της διοργάνωσης.

Επιμέλεια κειμένου: Αγγελική Κουτρομάνου