ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

Τρία γκολ στη ΤΣΣΚΑ εν όψει Ρέιντζερς (vid)

Published

on

28-7-1994

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε την ΤΣΣΚΑ Σόφιας, στο γήπεδο Ν.Γκούμας, σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας

Η πρωταθλήτρια μόλις μια εβδομάδα πριν είχε μάθει τον αντίπαλο της στα προκριματικά του Champions league, ωστόσο το όνομα της Ρεϊντζερς έδειχνε να μην τρομοκρατεί την ομάδα, παρότι οι Σκωτσέζοι θεωρούνταν η Μίλαν του βορρά για τα πολλά δισεκατομμύρια που ξόδευε σε μεταγραφές. Η ένωση είχε επιστρέψει από το Μόναχο που έκανε την προετοιμασία της και 3 μέρες πριν τον αγώνα, με την ΤΣΣΚΑ, είχε δώσει φιλικό αγώνα με την Ανόρθωση, στη Κύπρο, κερδίζοντας την 4-2, μάλιστα έχανε στο πρώτο ημίχρονο με 2-0.

Μπροστά σε 20000 κόσμο, παρά τη ζέστη και την άδεια λόγω διακοπών Αθήνα, ο Χρήστος Κωστής, ο Δημήτρης Σαραβάκος, ο Νίκος Κωστένογλου, Νίκος Μιρτσέκης αλλά και ο Τιμούρ Κετσπάγια έκαναν το ντεμπούτο τους μπροστά στον κιτρινόμαυρο λαό και το γήπεδο της ΑΕΚ.  Η ένωση μάγεψε με την απόδοση της κάνοντας ένα ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο. Στο 8ο μόλις λεπτό ο Κωστής άνοιξε το σκορ, μετά από πάσα του Σαβέβσκι γνωρίζοντας την αποθέωση των φιλάθλων. Στο 16΄ο Βασίλης Δημητριάδης έχασε πέναλτι, μπλόκαρε τη μπάλα ο Βούλγαρος τερματοφύλακας, συνεχίζοντας την γκίνια που είχε από την προηγούμενη σαιζόν στο πρωτάθλημα. Στο 31΄ομως ο “Βασιλομπίλαρος” έκανε το 2-0 και 4 λεπτά αργότερα μετά από πάσα του Βασίλη Τσάρτα ο Κωστής πέτυχε το δεύτερο τέρμα του και 3ο για τον δικέφαλο. Οι πολλές αλλαγές του Μπάγεβιτς στην επανάληψη έριξαν την απόδοση της ομάδας. Ο Μιρτσέκης πέτυχε ένα γκολ στο 65΄ που όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ και στο 73΄ ο Κούλοφ ευστόχησε στο πέναλτι διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Η σύνθεση του Ντούσαν Μπάγεβιτς ήταν, Βασίλης Καραγιάννης, Κοπιτσής, Κασάπης, Μανωλάς, Παπαδόπουλος, Κωστένογλου, Σαραβάκος, Σαβέβσκι, Δημητριάδης, Τσάρτας, Κωστής. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Αγορογιάννης, Κετσπάγια, Μιρτσέκης, Καραλαγάς, Κούτουλας, Βαϊος Καραγιάννης, Βλάχος, Μπορμπόκης, Σταματής, Σαμπανάζοβιτς.