ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Μάτωσε αλλά επικράτησε του Ρεθύμνου η Βασίλισσα!

Published

on

Με Τσάλμερς και Χρυσικόπουλο πήρε το ρόζ φύλλο αγώνα η ΑΕΚ απέναντι στο Ρέθυμνο επικρατώντας με 84-83  στο “Νίκος Γκάλης” του «ΟΑΚΑ». Οι απουσίες που είχε η “Ένωση” παραλίγο να τις πληρώσει, ωστόσο με την καλύτερη εικόνα που έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο πήρε την νίκη.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με αρκετά κενά στην αμυντική της λειτουργία, με αποτέλεσμα να βρίσκεται από την αρχή πίσω στο σκορ. Φάνηκε ότι η “Ένωση” δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό, ενω ο Τσάλμερς ήταν αυτός που ισοφάρισε το παιχνίδι (10-10) με ένα σερί 4-0 4:30 πριν την λήξη της περιόδου. Τριάμισι  λεπτά και ενώ βρισκόταν μπροστά στο σκορ έπαιξε άμυνα zone press. Το πρώτο 10λεπτο τελείωσε με σκορ 22-14 υπερ του Ρεθύμνου

Στο 2ο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στου 13 πόντους (16-29), αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδωρου να καλέσει σε Ταϊμ Αουτ νωρις. Η ΑΕΚ μετά απο το Ταϊμ Αουτ ανέβασε τον ρυθμό και μείωσε σε 27-31 τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Κρήτης έπαιξε πάλι άμυνα με Zone press.

Άλλο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο…

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε καλύτερα για τους “κιτρινόμαυρους”. Αρχικά είχε ακόμα κενά στην άμυνα και δέχτηκε 7 πόντους απο λάθη της, που μετά το πρώτο 5λεπτο δυσκόλεψε το Ρέθυμνο, καθώς έγινε πιο σκληρή. Ο Τσάλμερς ήταν αυτός που μείωσε τέσσερα λεπτά πριν το τέλος σε 48-53, ενώ φοβερό παιχνίδι έπαιξε και ο Λίνος Χρυσικόπουλος. Δύο λεπτά πριν το τέλος η “Ένωση” κατάφερε να βγει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με έναν πόντο, όμως το δεκάλεπτο τελείωσε με το Ρέθυμνο να βρίσκετε μπροστά για 2 πόντους (58-60)

Με ένα τρίποντο το Ρέθυμνο βρέθηκε ξανά μπροστά με +5 στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, κάτι που δεν έδειξε να ανησυχεί την ομάδα της ΑΕΚ. Ο Φράνκαμπ ξανά βρήκε ρυθμό από πλευράς Ρεθύμνου, ενώ απάντηση από τους”κιτρινόμαυρους”, έδωσε ο Λίνος Χρυσικόπουλος τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Σόου τρίποντων και από τις δύο ομάδες, με τα αίματα να ανεβαίνουν μετά από την απόφαση των διαιτητών να δώσουν 3 βολές στον Τσάλμερς. Με πολύ καλή άμυνα στα τελευταία δευτερόλεπτα και ένα σπριντ του Τολιόπουλου ο οποίος κέρδισε τις βολέςε ευστόχησε  τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος, και έδωσε την νίκη στην ΑΕΚ