Ήρωας Ατματσίδης, εκτελεστής Ντέμης… (vid)

0

22-9-1997

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε τον γηπεδούχο Ολυμπιακό, στο ΟΑΚΑ, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος

Οι δυο ομάδες επέστρεφαν στην Ελληνική πραγματικότητα με νίκες από τις Ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις. Ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει την Πόρτο, στο Ολυμπιακό στάδιο, 1-0 για το champions league, ενώ η ΑΕΚ συνέτριψε την Ντίναμπουργκ 5-0 στο κύπελλο κυπελλούχων. Πριν το ντέρμπι η ένωση ήταν δυο βαθμούς πίσω από τους Πειραιώτες.

Μπροστά σε 5000 κιτρινόμαυρους οπαδούς, μόνο τόσα εισιτήρια διέθεσε ο Ολυμπιακός για την ΑΕΚ τα οποία δεν έφτασαν για τις ανάγκες του κοινού, οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και πίεζαν για το γκολ, μπροστά τους όμως βρέθηκε ο τερματοφύλακας της ένωσης, Ηλίας Ατματσίδης, που κατέβασε τα ρολά, μάλιστα από το 31΄ και μετά έπαιζε τραυματισμένος, αφού είχε πρόβλημα στον αστράγαλο. Η ένωση αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο είχε κάποια ξεσπάσματα με τον Σαβέβσκι. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι κύλησε σε ίδιους ρυθμούς. Στο 53΄ ο Νικολαΐδης, επέστρεψε από τραυματισμό, πήρε τη θέση του Κωστή και 8 λεπτά αργότερα μετά από πάσα του Σαβέβσκι μπήκε ανάμεσα από τους αμυντικούς του Ολυμπιακού και  τον Τοχούρογλου και σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα, δίνοντας τη νίκη στον δικέφαλο. Η ΑΕΚ έφτασε τους 7 βαθμούς και προσπέρασε τον Ολυμπιακό, αφήνοντας τον  5ο με 6 βαθμούς.

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς έχασε άλλο ένα ντέρμπι από την ΑΕΚ και με σκυμμένο το κεφάλι παρουσιάστηκε στη συνέντευξη τύπου, βγάζοντας με δυσκολία κουβέντες από το στόμα του δηλώνοντας πως η ομάδα του έχασε τον αγώνα και όχι τη μάχη και πως στο ποδόσφαιρο συμβαίνει μια ομάδα να χάνει ευκαιρίες και η άλλη να παίρνει τη νίκη.

Εκείνες τις μέρες ο Μιχάλης Τροχανάς παζάρευε τις μετοχές του με την Αγγλική εταιρία ENIC, μάλιστα μετά τον αγώνα με την Ντίναμπουργκ βγήκε στην επιφάνεια η οριστική συμφωνία, την οποία ο μεγαλομέτοχος του δικεφάλου διέψευσε λίγες ώρες πριν το ντέρμπι, βάζοντας μπουρλότο στα αποδυτήρια της ομάδας πριν τον αγώνα, αφού οι απλήρωτοι παίκτες έβλεπαν σαν σανίδα σωτηρίας τους Άγγλους επενδυτές.

Η σύνθεση του Ντουμίτρου Ντουμιτρίου στον αγώνα με τον Ολυμπιακό ήταν, ΑτματσίδηςΚαλιτζάκηςΚασάπηςΝτόμποςΚωστένογλου, ΜαχαιρίδηςΚατσαβόςΣαβέβσκι (82΄Βλάχος) Μπατίστα (65΄ΜαλαδένηςΚοπιτσής, Κωστής (52΄Νικολαϊδης)