Νίκη της Εθνικής με πρωταγωνιστές Μάνταλο – Μπακασέτα

0

Με το καθοριστικό γκολ του Πέτρου Μάνταλου η Ελλάδα έκανε το 2-0 απέναντι στη Μολδαβία στον αγώνα που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ. Μετά τη νίκη της, η Εθνική μετρά 7 βαθμούς σε τρία παιχνίδια και ένα αήττητο σερί στο Nations League

Με γεμάτη εμφάνιση και αρκετά καλή παρουσία, ο Μπακασέτας ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για την Εθνική στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με ένα εύστοχο πέναλτι στο 45’+3’ την ίδια στιγμή που η Μολδαβία είχε μείνει με δέκα πλέον παίκτες.

Η Εθνική είχε συνολικά 78% κατοχή στη διάρκεια του α’ ημιχρόνου και προσπαθούσε να απειλήσει αποτελεσματικά την εστία του αντιπάλου, κάτι που στην εξέλιξη του αγώνα το κατάφερε!

Για μία ακόμη φορά, η παρουσία του αρχηγού της ΑΕΚ, Πέτρου  Μάνταλου, στη θέση του αριστερού εξτρέμ, ήταν εξαιρετική καθώς δεν δίστασε να πάρει πρωτοβουλίες για την ομάδα του πετυχαίνοντας το 2ο γκολ στο ‘51 και πλέον είχε καθορίσει το τελικό σκορ!

Η Εθνική ακόμη και μετά την προσπάθεια της Μολδαβίας στο 88ο λεπτό να μειώσει με την εκτέλεση πέναλτι, και τον Βλαχοδήμο να “πέφτει” στην ιδανική γωνία και να το αποκρούει, η Ελλάδα κράτησε το 2-0 μέχρι τέλους!

Επιμέλεια κειμένου: Αγγελική Κουτρουμάνου