Διαλύσαμε… τον Ολυμπιακό, πήραμε τον τίτλο (vid)

0

31-3-1968. Για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος η ΑΕΚ αντιμετώπιζε τον Ολυμπιακό, στη Νέα Φιλαδέλφεια, στο ντέρμπι κορυφής

Ο Ολυμπιακός ήταν δεύτερος στη βαθμολογία με 59 βαθμούς, ήθελε οπωσδήποτε νίκη για να ισοβαθμήσει στη κορυφή με την ΑΕΚ η οποία ήταν στο +2 (βαθμολογικό σύστημα 3-2-1). Οι ερυθρόλευκοι την προηγούμενη αγωνιστική γνώρισαν την ήττα στη Τούμπα, από τον ΠΑΟΚ, σε αγώνα που στιγματίστηκε από επεισόδια εκτός αλλά και εντός γηπέδου από ποδοσφαιριστές και παράγοντες, μάλιστα τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συνελήφθησαν και οδηγήθηκαν στο αστυνομικό τμήμα.

Η ΑΕΚ πρωτοπόρος, 61 βαθμούς, με νίκη ουσιαστικά τελείωνε την υπόθεση τίτλος. Ο δικέφαλος την προηγούμενη αγωνιστική ήρθε ισόπαλος στη Κύπρο 1-1 με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, ήταν η πρώτη χρονιά που συμμετείχαν και Κυπριακές ομάδες στο πρωτάθλημα. Η ένωση στο μεγάλο ντέρμπι αγωνίστηκε χωρίς τον Σεραφείδη κάτω από τα δολάρια αλλά και τον Μίμη Παπαϊωάννου τραυματία σε όλο τον αγώνα, δεν προβλεπόταν ακόμα αλλαγές.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, αλλά ο Ολυμπιακός αιφνιδίασε τον δικέφαλο και προηγήθηκε στο σκορ με κεφαλιά του Ζαντέρογλου στο 27ο λεπτό. Η ένωση πολύ καλύτερη στον αγώνα κέρδισε πέναλτι στο 49΄ στο οποίο ευστόχησε ο Κώστας Νικολαιδης, προς έκπληξη όμως όλων ο διαιτητής διέταξε την επανάληψη γιατί κουνήθηκε ο ερυθρόλευκος τερματοφύλακας Τζώρτζης. Ο αγώνας διακόπηκε για λίγα λεπτά αφού υπήρξαν διαμαρτυρίες και στη συνέχεια ο Νικολαΐδης έστειλε και πάλι τη μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση. Τελικά η ΑΕΚ πήρε τη μεγάλη νίκη με σουτ του Νικολαΐδη στο 84ο λεπτό.

Με τη νίκη της η ΑΕΚ αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς μπροστά από Ολυμπιακό αλλά και Άρη που ισοβαθμούσαν στη δεύτερη θέση με 60 βαθμούς. Τρεις μέρες μετά η ένωση αντιμετώπισε τη Φενέρμπαχτσε για το Βαλκανικό κύπελλο και νίκησε 3-1 στη Φιλαδέλφεια.
Στο γήπεδο της Φιλαδέλφειας, για να παρακολουθήσει τον αγώνα, βρέθηκε και η αποστολή της Σλάβια Πράγας που τέσσερις μέρες μετά έπαιζε με αντίπαλο την μπασκετική ΑΕΚ στο μεγάλο τελικό του κυπέλλου κυπελλούχων Ευρώπης, στο Καλλιμάρμαρο.