Όλα στο “Χ”…

0

Η ΑΕΚ υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της σεζόν που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ, για την 5η αγωνιστική της Super League

To ματς έληξε χωρίς νικητή με τις δύο ομάδες να παραμένουν για μία ακόμη φορά ισόπαλες με 1-1.
Οι κιτρινόμαυροι αν και μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με απουσία σημαντικών παικτών, κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο με τον Ανσαριφάρντ να ανοίγει το σκορ κάνοντας το 1-0 στο 23ο λεπτό του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο την ίδια στιγμή που η άμυνα της Ένωσης δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική για τον αντίπαλο. Δύο λεπτά μετά το γκολ της ΑΕΚ το VAR στέρησε το γκολ του Τζόλη αφού κρίθηκε πως λίγο πριν βρεθεί η μπάλα στα δίχτυα είχε χτυπήσει στο χέρι του.

Από την άλλη, Τάνκοβιτς και Λιβάγια είχαν μία αρκετά καλή συνεργασία στη διάρκεια του αγώνα, με τον πρώτο να δείχνει καλά στοιχεία ήδη στο πρώτο μέρος και να εντυπωσιάζει κάνοντας το ντεμπούτο του με την κιτρινόμαυρη φανέλα.

Με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν μία αλλαγή στην ενδεκάδα τους, με τον Καρέρα να αποσύρει τον 17χρονο Μιτάι, δίνοντας τη θέση του στον Λόπες. Στο 72ο λεπτό ο Αλμπάνης ύστερα από μυικό τραυματισμό αντικαταστάθηκε στο 80′ από τον Σαμπανάτζοβιτς.

Παρά τις σέντρες του ΠΑΟΚ, η Ένωση προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα που είχε πάρει από νωρίς. Η απάντηση του ΠΑΟΚ όμως δεν άργησε να έρθει, προς το τέλος του αγώνα, με το γκολ της ισοφάρισης από μία άλλη αλλαγή του Φερέιρα.
Πιο συγκεκριμένα ο Μούργκ, που είχε πάρει τη θέση του Μιχαηλίδη στο 81′, έπειτα από σέντρα του Μπίσεσβαρ και την πρώτη κεφαλιά του Σβιντέρσκι με το κεφάλι πέρασε την εστία του Τσιντώτα, κάνοντας το 1-1.

Γκολ: 23′ Aνσαριφάρντ (ΑΕΚ), 89′ Μουργκ (ΠΑΟΚ)

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Τσιγκρίνσκι, Χνιντ, Νεντελτσιάρου, Παουλίνιο (70′ Βασιλαντωνόπουλος), Κρίστιτσιτς, Σάκχοφ, Μιτάι (46′ Λόπες), Τάνκοβιτς (60′ Αλμπάνης, 80′ Σαμπανάτζοβιτς), Ανσαριφάρντ (60′ Ολιβέιρα), Λιβάγια.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Βαρέλα, Μιχαϊλίδης (81′ Μουργκ), Ίνγκανσον, Γιαννούλης, Λέο Μάτος (68′ Ουαγκέ), Εσίτι (58′ Νινούα), Σβαμπ, Τζόλης (68′ Σβιντέρσκι), Α. Ζίβκοβιτς (81′ Μπίσεσβαρ), Τσόλακ

Επιμέλεια κειμένου: Αγγελική Κουτρουμάνου