Με τη Μεγάλη Κυρία στα ημιτελικά του ΟΥΕΦΑ

0

6-4-1977

Ημιτελικός κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, σημερινό Europa league, η ΑΕΚ ταξίδεψε στο Τορίνο για να αντιμετωπίσει τη Γιουβέντους στο στάδιο “Κομουνάλε”

H Γιουβέντους κυριαρχούσε στο Καμπιονάτο, κατέκτησε 5 πρωταθλήματα τη δεκαετία του ΄70, ήταν πρωτοπόρος στο πρωτάθλημα και την περίοδο εκείνη αναδείχθηκε πρωταθλήτρια, τρεις μέρες πριν ήρθε ισόπαλη 1-1 στο ντέρμπι κορυφής με την Τορίνο. Η “γηραιά κυρία” έφτασε στον ημιτελικό του ΟΥΕΦΑ αποκλείοντας κατά σειρά Μάντσεστερ Σίτι και Γιουνάϊτεντ, Σαχτάρ Ντόνετσκ, Μαγδεμβούργο ενώ εκείνη τη χρονιά κατέκτησε το ΟΥΕΦΑ, που ήταν ο πρώτος Ευρωπαϊκός τίτλος της ιστορίας της.
Η ΑΕΚ έφτανε για πρώτη φορά στην ιστορία της τόσο ψηλά σε Ευρωπαϊκό θεσμό, στη πορεία της απέκλεισε δύσκολες και σπουδαίες ομάδες, κατά σειρά Ντιναμό Μόσχας, Ντέρμπι, Ερυθρός Αστέρας και Κ.Π.Ρ. Στο πρωτάθλημα η ένωση ήταν στο -3 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ και ερχόταν με νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννενα 5-1, τρεις μέρες πριν.
Η Γιουβέντους κέρδισε με το απρόσμενο 4-1 την ένωση, σκορ που αδικεί την Ελληνική ομάδα. Ο Κουκουρέντου άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, αλλά στο 30΄ ήρθε η ισοφάριση με τον Λάζαρο Παπαδόπουλο και οι περίπου 10000 φίλοι της ΑΕΚ παραληρούσαν στις εξέδρες. Για τον δικέφαλο όλα πήγαιναν καλά μέχρι το 58ο λεπτό, που βγήκε η κούραση στους κιτρινόμαυρους παίκτες, από τους συνεχόμενους αγώνες, σε εκείνο το λεπτό ο Μπέτενγκα έδωσε προβάδισμα στους Ιταλούς, ρίχνοντας την ψυχολογία των παικτών της Ελληνικής ομάδας. Η πτώση της απόδοσης των παικτών της ΑΕΚ συνεχίστηκε έτσι μοιραία ο Καούζιο στο 68΄ έκανε το 3-1 και ο Μπέτενγκα στο 81΄ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η διαιτησία του Ρώσου Γένκωφ μπορεί να χαρακτηριστεί εχθρική προς την ΑΕΚ.
Ο Τζιοβάνι Τραπατόνι μετά τη λήξη του παιχνιδιού δήλωσε πως η ΑΕΚ ήταν καλύτερη απ΄οτι του περιέγραψε ο βοηθός του, ενώ ήταν από τις ποιο τεχνικές ομάδες που αντιμετώπισε η Γιούβε εκείνη τη περίοδο στη διοργάνωση.

Η σύνθεση του Φράντισεκ Φάντροκ ήταν, Στεργιούδας, Θεοδωρίδης, Τόσκας,Ραβούσης, Νικολάου, Τσάμης, Παπαδόπουλος (74’ Τάσος), Νικολούδης, Βάγκνερ, Παπαϊωάννου, Μαύρος.