Πέταξε για τελικό η ΑΕΚάρα!

0

Η ΑΕΚ πέρασε από το κλειστό του Αιγάλεω, επικρατώντας του Διαγόρα Δρυοπιδέων με σκορ 89-71 και πλέον η Ένωση ετοιμάζεται για τον δωδέκατο τελικό Κυπέλλου στην ιστορία της

Επιμέλεια: Κωνσταντίνος Μωϋσιάδης

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο δεκάλεπτο, με φοβερό παιχνίδι από τον Ρεϊ ο οποίος πέτυχε γρήγορα 8 πόντους και πήγε την διαφορά στους 7 πόντους (14-7) Στα τελευταία λεπτά ο Διαγόρας κατάφερε με τρίποντα να μειώσει στους 6 με το σκορ να είναι 18-13 υπέρ της ΑΕΚ.

Στο 2ο δεκάλεπτο η «Ένωση» δυσκολεύτηκε να αναπτυχθεί επιθετικά, καθώς η ομάδα του Αιγαλέου πίεσε για να κρατήσει χαμηλά την ΑΕΚ στο σκορ. Ωστόσο και η ΑΕΚ έπαιξε καλά αμυντικά, με εξαίρεση δύο με τρείς φάσεις που δώσαν την ευκαιρία στον Διαγόρα την ευκαιρία να φτάσει μέχρι και στην ισοφάριση, κάτι που άλλαξε και η «Ένωση» με σερί 13-2 ξανά πήρε το προβάδισμα στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο με 41-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ με Ματσιούλις Ζήση Γιάνκοβιτς  ανέβασαν και άλλο την διαφορά (34-52, 24’).  Ρογκαβόπουλος και Χρυσικόπουλος συνέχισαν να σκοράρουν ανεβάζοντας το προβάδισμα της ομάδας τους (41-66, 28’). Ο Σλότερ έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου για το 43-70.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο πλέον οι παίχτες του «δικεφάλου» μπήκαν για να διατηρήσουν το σκορ χωρίς ιδιαίτερη σπατάλη δυνάμεων πράγμα που έδωσε στους παίχτες του Διαγόρα την δυνατότητα να μαζέψουν λίγο την διαφορά έχοντας επιμέρους σκορ δεκαλέπτου (28-19) , με την Ένωση να φτάνει με ευκολία στη νίκη και στην πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου (71-89)