ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

Published

on

18-3-2009

Προβάδισμα για τον τελικό του κυπέλλου πήρε η ένωση σαν σήμερα πριν 9 χρόνια.

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε τον Πανσερραικό, για τον πρώτο ημιτελικό, στο Ολυμπιακό στάδιο και με δυο τέρματα του Ράφικ Τζιμπούρ στο 20΄και στο 40΄ και ένα του Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς στο 38ο λεπτό κέρδισε την Μακεδονική ομάδα 3-1, η οποία προσωρινά ισοφάρισε στο 24΄με τον Αουρέλιο. Ο δικέφαλος είχε παίξει καλά μόνο για ένα 20λεπτο, αυτό όμως ήταν αρκετό για να πάρει καλό σκορ ενόψει ρεβάνς.

Στο 88ο λεπτό ο Ίσμαελ Μπλάνκο έγινε αλλαγή, πράγμα που ενόχλησε τον Αργεντινό επιθετικό που κλότσησε ένα μπουκάλι. Το γεγονός αυτό ενόχλησε τον Μπάγεβιτς ο οποίος μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε “Αν κάποιον τον πειράζει που γίνεται αλλαγή να κρατήσει τα νεύρα του για το σπίτι. Εγώ τους σέβομαι όλους, το ίδιο ζητάω και από αυτούς. Δε θα ανεχθώ τέτοιες καταστάσεις”.

Οι Σερραίοι μπορεί να υποβιβάστηκαν εκείνη τη χρονιά στη Β΄Εθνικη, στο κύπελλο όμως έκαναν πολύ καλή πορεία. Στα προημιτελικά είχαν αποκλείσει τον Παναθηναϊκό κερδίζοντας τον 3-2 μέσα στο ΟΑΚΑ, στη ρεβάνς του 0-0 στη Μακεδονική πόλη. Ο Πανσερραϊκός είχε βγάλει εκτός κυπέλλου και την ΑΕΛάρισας αλλά και τη Λαμία.Η ΑΕΚ είχε φτάσει στον τελικό εκείνη τη χρονιά όπου αυτοκτόνησε αφού στο ημίχρονο εκείνου του αγώνα πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 2-0, επί του Ολυμπιακού, κατάφερε να προηγηθεί στο 90΄ 3-2 και τελικά ισοφαρίστηκε σε 3-3 στην τελευταία φάση του αγώνα. Η παράταση έληξε 4-4 και η ένωση έχασε το τρόπαιο μετά από 34 εκτελέσεις πέναλτι.

Η σύνθεση του Ντούσαν ήταν, Σάχα, Γεωργέας, Μαϊστόροβιτς, Κυργιάκος, Χουανφράν, Ενσαλίβα, Καφές, Ταχτσίδης (67′ Πελετιέρι), Σκόκο (76′ Εντίνιο), Μπλάνκο (88′ Πλιάτσικας), Τζιμπούρ