Πρωτάθλημα… με 4 ΑΕΚ!!!

0

Αυτό που γίνεται στη Δράμα είναι μοναδικό! Στο πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας της ΕΠΣ Δράμας αγωνίζονται τέσσερις ομάδες που φορούν κιτρινόμαυρα και έχουν έμβλημα τον δικέφαλο αετό. Μάλιστα οι δυο απ’ αυτές λέγονται και ΑΕΚ! Είναι η ΑΕ Καλαμπακίου και η ΑΕ Κυργίων.

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος οι άλλες… ΑΕΚ τα πήγαν καλά σε γενικές γραμμές. Μόνο ο ΠΑΟΠ Αμισού δεν τα κατάφερε και έχασε στην Πετρούσα από τη Δόξα με 3-1. Να δούμε τι έκαναν αναλυτικά όλες οι ΑΕΚ… της Δράμας

ΑΕ ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ
Η ΑΕ Καλαμπακίου που προήλθε από μια εξαιρετική πορεία πέρυσι στη Γ΄Εθνική, κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία εκτός έδρας 3-3 από την Προσοτσάνη στο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής. Παραλίγο να πάρει και το διπλό μάλιστα αν δεν είχε την ατυχία να ισοφαριστεί δυο μόλις λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Ο αγώνας ήταν πραγματικό θρίλερ με την ΑΕΚ να προηγείται στο σκορ τρεις φορές!

ΑΕ ΚΥΡΓΙΩΝ
Ανετη νίκη με 3 γκολ για την ΑΕ Κυργίων επί του Κεραυνού Αρκαδικού. Εξαιρετική εμφάνιση και άψογο τελείωμα με δυο τέρματα που σφράγισαν τη νίκη… στο τελευταίο πεντάλεπτο.

ΑΕ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
Η ΑΕ Αμπελοκήπων πέτυχε μεγάλη νίκη εκτός έδρας με 3-0 επί των Φιλίππων Δοξάτου. Ο δικέφαλος των Αμπελοκήπων πυρπόλησε τα αντίπαλα δίκτυα στο 2ο μέρος πετυχαίνοντας και τα τρία τέρματα του μέσα σε 12 λεπτά!

ΠΑΟΠ ΝΕΑΣ ΑΜΙΣΟΥ
Δεν τα κατάφερε η ποντιακή ομάδα. Ηττήθηκε 3-1 πετυχαίνοντας απλά το γκολ της τιμής στο 71′. Έχει όμως δυνατότητες για πολύ καλύτερα ο ΠΑΟΠ Νέας Αμισού.