Ροπαλιά στον Ηρακλή του Κωστή (vid)

0

26-5-1991. Την προτελευταία αγωνιστική και τελευταία ως γηπεδούχος, η ΑΕΚ έκανε την καλύτερη εμφάνιση της, απέναντι στον Ηρακλή.

Η ένωση, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντανιέλ Μπατίστα που πέτυχε χαττρίκ και έχασε ένα πέναλτι, επικράτησε του γηραιού με 4-0, ένα σκορ πολύ φτωχό για την απόδοση της ομάδας. Ο Ντανιέλο στο 35΄ άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ από πλάγια θέση. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο επιθετικός με σουτ έξω από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα του. Στο δεύτερο ημίχρονο το ρεσιτάλ του Μπατίστα συνεχίστηκε, αφού έκοβε, μοίραζε και έβγαζε σέντρες ήρθε και η ώρα για το 3ο γκολ, που πέτυχε με κεφαλιά στο 57΄. Στο 60ο λεπτό ο Πατίκας κέρδισε πέναλτι, ο Μπατίστα ανέλαβε να το εκτελέσει όμως ο Γκιζέλης απέκρουσε, άλλωστε ο Ντανιέλ δεν ήταν σπεσιαλίστας στα πέναλτι και πολύ σπάνια εκτελούσε. Το επόμενο λεπτό ο Γιώργος Σαββίδης, από πλάγια θέση, πέτυχε με εντυπωσιακό τρόπο το τελικό 4-0.

Οι παίκτες και ο Ντούσαν Μπάγεβιτς γνώρισαν την αποθέωση, από τους κιτρινόμαυρους φιλάθλους που πήγαν στο γήπεδο. Η ΑΕΚ με τη νίκη αυτή σφράγισε το εισιτήριο που έδινε μια θέση στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ και η ένωση επέστρεψε στα Ευρωπαϊκά σαλόνια μετά από τον ένα χρόνο τιμωρίας, για τα επεισόδια στον αγώνα με τη Μαρσέϊγ, στο κύπελλο πρωταθλητριών.

Η ομάδα πλέον έβγαζε μια νότα αισιοδοξίας. Δέκα μόλις μέρες πριν ο Κώστας Γενεράκης είχε αναλάβει την προεδρία του δικεφάλου, με το εντυπωσιακό 83%. Η ανανέωση στο συμβόλαιο του Σαβέβσκι και η εξόφληση οφειλών σε Μπατίστα, Κλόπα, Καραγκιοζόπουλο έδειχναν ότι πήγαιναν καλά. Η ένωση είχε ρίξει το βάρος της στα μεταγραφικά. Με τον Οκόνσκι ουσιαστικά παρελθόν από τον Φεβρουάριο, ο Μπαγεβιτς έψαχνε τον τρίτο ξένο που θα πλαισίωνε την ομάδα. Ο μεγάλος στόχος άκουγε στο όνομα Ίλια Ναϊντόφσκι, του Ερυθρού Αστέρα. Ο Ντούσκο είχε ταξιδέψει αρκετές φορές στη Γιουγκοσλαβία για τον Σκοπιανό, η απόδοση του όμως στον τελικό του πρωταθλητριών, που κατέκτησε ο Ερυθρός Αστέρας, ανέβασαν το κασέ του στα ύψη. Ο Ναϊντόφσκι τελικά κατέληξε στη Βαγιαδολίδ και η ΑΕΚ προτίμησε έναν άλλο παίκτη του Αστέρα, τον Ρέφικ Σαμπανάζοβιτς. Άλλο ένα όνομα που ακούστηκε εκείνες τις ημέρες ήταν αυτό του Βασίλη Δημητριάδη, επιθετικού του Άρη.

Στον αγώνα με τον Ηρακλή ο Χρήστος Κωστής πήρε την πρώτη του γεύση από το γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας, αφού ο νεαρός τότε επιθετικός του γηραιού είχε περάσει ως αλλαγή στο 46ο λεπτό.

Η σύνθεση του Ντούσαν Μπάγεβιτς ήταν,  Μήνου, Βασιλόπουλος, Γεωργιάδης (85΄Κούτουλας), Μανωλάς,ΚαραγκιοζόπουλοςΚαραγιάννηςΠατίκας (81΄Μηλόπουλος), Σαβέβσκι, Μπατίστα, Φαμέλης,Σαββίδης.