Στο μικροσκόπιο οι 14 του ντέρμπι!

0

Το ΑΕΚ-LIVE βάζει στο μικροσκόπιο τους ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν στο χθεσινό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό αλλά και τον Μάσιμο Καρέρα και τις επιλογές του

Μπάρκας: Πολύ καλό παιχνίδι από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ. Έβγαλε δύο πολύ δύσκολες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο κυρίως στην φάση του 16ου λεπτού. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν χρειάστηκε να επέμβει ιδιαίτερα.

Μπακάκης: Σωστές αμυντικές τοποθετήσεις από την πλευρά του, ενώ λειτούργησε σωστά στις καλύψεις που έκανε στους υπόλοιπους χώρους.

Βράνιες: Πολύ σταθερός στο παιχνίδι του, κυρίως στις μονομαχίες με τον Μακέντα στο δεύτερο ημίχρονο.  Έβγαινε τις περισσότερες φορές πρώτος στην μπάλα και καθάριζε οποίαδηποτε υποψία κινδύνου, φάνηκε ότι είναι φορμαρισμένος.

Σβάρνας: Απέφυγε αρκετά λάθη και δείχνει σημαντική βελτίωση. Εκεί που χρειάστηκε είχε σωστές τοποθετήσεις.

Λόπες: Αν και επιστρέφει από τραυματισμό , έδειξε φοβερή εικόνα, δυσκόλεψε αρκετά την δημιουργία του Παναθηναϊκού από την πλευρά του, ενώ συχνά πυκνά ανέβαινε και έδινε βοήθειες στην επίθεση.

Σιμάνσκι : Ένα  καλό αμυντικά παιχνίδι, κυνήγησε πολλές φάσεις μέχρι τέλους.

Κρίστιτσιτς: Ξεκάθαρα συνεχίζει την ανοδική του πορεία, πάλεψε με τάκλιν για την μπάλα στο χώρο του κέντρου , ενώ έκανε σωστές μεταβιβάσεις. Έχασε μία πολύ καλή ευκαιρία σε ένα σουτ που έβγαλε ο Διούδης.

Βέρντε: Δεν έκανε πολύ καλό παιχνίδι επιθετικά, βοήθησε όμως αμυντικά αρκετά .

Αραούχο: Φοβερό παιχνίδι από τον Αργεντίνο, το τέρμα που πέτυχε θύμισε γκολ σαν αυτά που πετύχαινε την σεζόν 2017, σταμάτημα της μπάλας και σουτ έξω από την περιοχή.

Λιβάγια : Πάλεψε όσο μπορούσε για να φύγει από τα μαρκαρίσματα . Χρεώνεται την πολύ ωραία ασιστ στον Αραούχο μετά από ένα όμορφο συνδιασμό.

ΑΛΑΓΕΣ

Αλμπάνης: Μπήκε στο 67′ στην θέση του Αραούχο σε σημείο που η ΑΕΚ χρειάζονταν να κρατήσει την μπάλα. Τα κατάφερε σε αρκετά καλό βαθμό. Ενώ έδωσε ζωντάνια στην επιθετική γραμμή της ΑΕΚ.

Κλωναρίδης: Μπήκε στο 77′ και έκανε 2 πολύ καλές μεταβιβάσεις. Κράτησε και αυτός την μπάλα σε σημείο που η ΑΕΚ χρειαζόταν κατοχή.

Οικονόμου: Συμμετοχή τελευταίας στιγμής στη 18αδα λόγο του τραυματισμού που είχε ο Τσιγκρίνσκι στο ζέσταμα. Ωστόσο πήρε χρόνο συμμετοχής στο 85′ αλλά δεν χρειάστηκε να επέμβει.

Μάσιμο Καρέρα: Το 4-3-3 με το οποίο παρέταξε αρχικά ο Ιταλός τεχνικός της ομάδας έδειξε να λειτουργεί πολύ καλά αμυντικά, ενώ οι αλλαγές που έκανε ήταν σημαντικές για να κρατήσει η ΑΕΚ το 1-0 .