Τριάρα στη Λάρισα με επιστροφή Σαβέφσκι (vid)

0

22-3-1992. Για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος η ΑΕΚ αντιμετώπισε την Λάρισα, στη Νέα Φιλαδέλφεια.

H AEΛ ερχόταν στο Νίκος Γκούμας, μετά από τρεις σερί ήττες, με ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό εκτός και Παναθηναϊκό εντός έδρας, σε ένα πρόγραμμα φωτιά. Η Λάρισα είχε στις τάξεις τον Γιώργο Αγορογιάννη, που την επόμενη χρονιά μεταγράφηκε στην ΑΕΚ και προπονητής της ήταν ο Κρίστοφ Μπόνεφ που έπαιξε στην ένωση την περίοδο 1981-82.

H AEK την προηγούμενη αγωνιστική κέρδισε στη Κατερίνη τον Πιερικό. δείχνοντας ότι ξεπέρασε την κοιλιά που έκανε αρχές Μαρτίου, με τις δυο ισοπαλίες στο πρωτάθλημα με Εθνικό και Αθηναϊκό, αλλά και στο κύπελλο 0-0 με τον ΟΦΗ. Ο δικέφαλος ήταν πρωτοπόρος μαζί με τον Ολυμπιακό, αλλά οι ερυθρόλευκοι υπερτερούσαν στην ισοβαθμία.

Η ΑΕΚ σκόρπισε την Θεσσαλική ομάδα με 3-0, το σκορ άνοιξε ο Αλέκος Αλεξανδρής στο 39΄. Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε και πάλι δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και το δεύτερο γκολ πέτυχε ο Στέλιος Μανωλάς στο 53΄, ήταν το δεύτερο τέρμα που πετύχαινε εκείνη τη σαιζόν και κατά σύμπτωση το πρώτο το είχε βάλει πάλι με τη Λάρισα στο Αλκαζάρ. Το σκορ έκλεισε ο Ντανιέλ Μπατίστα στο 71ο λεπτό.

Στον αγώνα αυτό επανεμφανίστηκε και ο Τόνι Σαβέβσκι μετά το τραυματισμό του στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό και παρα την αρχική γνωμάτευση ότι θα έλειπε για 2 μήνες τουλάχιστον αυτός διέψευσε τους γιατρούς επιστρέφοντας πολύ γρηγορότερα.

Η ένωση παρέμεινε στη κορυφή μαζί με τον Ολυμπιακό, που την ίδια ώρα κέρδισε στην Πάτρα την Παναχαϊκή και η σύνθεση του Ντούσαν Μπάγεβιτς ηταν, Μήνου, Βασιλόπουλος (85΄Κούτουλας), Καραγιάννης, Μανωλάς, Σαμπανάζοβιτς, Σταματής, Αλεξανδρής, Σαβέβσκι (80΄Πατίκας), Δημητριάδης, Μπατίστα, Σαββίδης.