Ξέσπασμα σε Ανκαραγκουτσού, με Δώνη στο τιμόνι

0

3-8-2008. Η ΑΕΚ αντιμετώπιζε την Ανκαραγκουτσού, στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι επί Αυστριακού εδάφους, όπου έκανε τη βασική της προετοιμασία η ομάδα.

Ο δικέφαλος στα προηγούμενα φιλικά δεν τα πήγε και τόσο καλά, το πρόβλημα στο γκολ ήταν εμφανές. Ωστόσο στο τελευταίο φιλικό η ομάδα ξέσπασε επάνω στην Τουρκική ομάδα συντρίβοντας την με 5-0. Στο 20ο λεπτό ο Νάτσο Σκόκο άνοιξε το σκορ και ένα λεπτό αργότερα ο Μπλάνκο μετά από πάσα του Σκόκο διπλασίασε τα τέρματα για την ΑΕΚ. Στο 28΄ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ριβάλντο και λάθος των Τούρκων ο Μαϊστόροβιτς με διαγώνιο σουτ έκανε το 3-0 και πέτυχε το πρώτο του γκολ με τα χρώματα της ΑΕΚ. Στο δεύτερο ημίχρονο η ένωση συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία του αγώνα και στο 70 ο Μιχάλης Παυλής σημείωσε το 4ο τέρμα, τρία λεπτά αργότερα ο Νέϊθαν Μπέρνς έκλεισε το σκορ στο 5-0.

Προπονητής της ένωσης είχε αναλάβει ο Γιώργος Δώνης, ο Ντέμης Νικολαϊδης είχε ήδη προαναγγείλει την αποχώρηση του, η διοίκηση του μετρούσε μέρες. Με άκομψο τρόπο τελείωσε τον Νίκο Λυμπερόπουλο, που υπέγραψε στην Αϊντραχτ, τον Τραΐανό Δέλλα, που μετακόμισε στην Ανόρθωση, ενώ ξεπούλησε τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στην Τζένοα, επίσης ο Ριβάλντο αποχώρησε αρχές Σεπτεμβρίου. Μια ημέρα πριν το φιλικό με τους Τούρκους η διοίκηση ανακοίνωσε τη μεταγραφή του Σωτήρη Κυργιάκου, ωστόσο η ομάδα ήταν σαφώς ποιο αποδυναμωμένη από την προηγούμενη χρονιά.

Η σύνθεση του δικεφάλου στον αγώνα με την Ανκαραγκουτσού ήταν, Σάχα (61΄Αραμπατζής), Γεωργέας (73΄Κουτρουμάνος), Χουανφράν (46΄Ράμος), Αλεξόπουλος (73΄Νσαλίβα), Μαϊστόροβιτς, Ρίκκα (59΄Ταχτσίδης), Καφές (46΄Πλιάτσικας), Λαγός (69΄Γκέντζογλου), Σκόκο (46΄Μπέρνς), Ριβάλντο (46΄Χετεμάϊ), Μπλάνκο (59΄Παυλής).