ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

ΜΠΑΣΚΕΤ

Την Δευτέρα θα τους λιώσουμε, Βασίλισσα!

Published

on

Μουδιασμένα μπήκε στον αγώνα η Ένωση όπου μόλις στο 6.51 βρισκόταν πίσω στο σκόρ με διψήφιο αριθμό πόντων (10-2). Η ΑΕΚ προσπάθησε να δείξει μια αντίδραση και έφτασε σε δύο περιπτώσεις μέχρι το -6 απο το τριφύλλι ωστόσο ο ΠΑΟ κατάφερε να κρατήσει αυτην την διαφορά μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (18-12).
Η ΑΕΚ είχε πολύ καλή απόδοση στην άμυνα με αρκετά αμυντικά ριμπάουντ αλλά δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση και με αυτόν τον τρόπο στο 4ο λεπτό της δεύτερης περιόδου οι πράσινοι ήταν μπροστά με τρείς (22-19). Η Βασίλισσα έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά 1.23 πριν την λήξη του ημιχρόνου όπου μετά απο μία καλή άμυνα και συνεργασία Μαυροειδή- Σάκοτα ο τελευταίος έριξε μια βόμβα από το τρίποντο και έβαλε τους κιτρινόμαυρους σε ρόλο οδηγού (31-30).Ωστόσο οι πράσινοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ πριν την λήξη του ημιχρόνου (32-31).
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και η ΑΕΚ μπήκε με την ίδια όρεξη που τελείωσε το πρώτο κρατώντας το σκορ στα ,μέχρι το 5ο λεπτό όπου η Ένωση έπιασε την μεγαλύτερη διαφορά για εκείνη στο +5 (38-43). Μόλις δύο λεπτά πριν την λήξη η ΑΕΚ ήταν μπροστά για 8 πόντους (44-52). Η τρίτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ που με επι μέρους σκορ 21-19 τελείωσε με 51-52 εκείνη την περίοδο.
Η τέταρτη και καθοριστική περίοδος ξεκίνησε με τους παίχτες της ΑΕΚ να παίζουν με τρομερό πάθος απο την αρχή της περιόδους δείχνοντας την δίψα τους για την νίκη με τον Παναθηναϊκό να δίνει το παρόν και με την κλάση του να είναι μπροστά στο σκορ για μόλις έναν πόντο (59-58) 6 λεπτά πριν την λήξη. Η ΑΕΚ όμως δεν ήταν συγκεντρωμένη και το πάθος έδειξε να την συνεπήρε και το +1 έγινε μέσα σε λίγα λεπτα -8 (73-64, 2 λεπτά πριν την λήξη). Τελικά η ΑΕΚ όσο και αν προσπάθησε δεν κατάφερε να ξαναγυρίσει το ματς και ηττήθηκε με 81-72.
Περίοδοι: 18-12,32-31,51-52,81-72

Μεγαλωμένος σε χρόνια που το να είσαι ΑΕΚ δεν είναι και το πιο συνηθισμένο πράγμα στον κόσμο. Άλλωστε γεννημένος το 1990 το πρώτο πρωτάθλημα που είδα από την ποδοσφαιρική ΑΕΚ ήταν το 2018. Χρόνια συνήθως αποτυχημένα, μίζερα αλλά με πολύ συναίσθημα και πάθος. Ένα πάθος που ολοένα και μεγαλώνει όπως το μεγαλείο της... Δεν είμαστε ΑΕΚ για τα εύκολα. Κάθε μέρα δίπλα της είναι και ένας άνισος αγώνας μεταξύ λύπης και χαράς. Και πολλή πολλή αγάπη.