22 μήνες ήταν (πάρα) πολλοί…

0

Η ΑΕΚ «έσπασε» μια κατάρα! Μια κατάρα 22 μηνών (!!) ή αλλιώς 13 ντέρμπι, ήταν πολλά, πάρα πολλά…

Το σύνολο του Καρέρα «κατέβηκε» για το «μισό-μηδέν» και το πέτυχε. Το πέτυχε με (πολύ) καλή άμυνα, που δεν δέχθηκε ιδαιτερες φάσεις, με τον Βασίλη Μπάρκα που… «κατέβασε ρολά» και έκανε καίριες και σωστές επεμβάσεις, με το κέντρο που (κυρίως) στο πρώτο ημίχρονο δούλεψε σωστά, και… «έτρεξε» σε όλα  μήκη και πλάτη του γηπέδου, αλλά και στο δεύτερο  ημίχρονο δεν απειλήθηκε σοβαρά.

Βέβαια, η «Ένωση» είχε ΑΡΑΟΥΧΟ!  Ο  «Chino» ξαναβρέθηκε με τον Μάρκο Λιβάγια και… έκανε αυτό που ξέρει πολύ καλά, έβαλε γκολ (πανέμορφο) και μας θύμισε τι σημαίνει «νίκη σε ντέρμπι», μετά την… 1η Απριλίου 2018 και εκείνο το 3-0 επί του ίδιου αντιπάλου, στο ίδιο γήπεδο, όπου είχε πετύχει τα 2 από τα 3 «κιτρινόμαυρα» τέρματα.

Τέλος, ο Καρέρα, μετά το γκολ της ομάδας, προσπάθησε και κατάφερε να κρατήσει το μηδέν παθητικό  και να «κλειδώσει» τον αγώνα, όπως και έγινε!