0

H AEK ηττήθηκε με 62-63 από τον ΠΑΟΚ ωστόσο προκρίθηκε στους 8 του BCL.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση και ειδικά επιθετικά ήταν αρκετά έξω από τα νερά της. Δεν θα μπορούσε κανείς να ξεχωρίσει κανέναν παίκτη ωστόσο ακόμα και στην κακή τους μέρα κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση.

Ο κόσμος που γέμισε το ΟΑΚΑ ίσως χρειαζόταν κάτι παραπάνω από την πρόκριση με πάρα πολύ κακό μπάσκετ.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καθόλου καλά στο ματς, έχοντας μόλις 3 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά. Ωστόσο κατάφερε στο υπόλοιπο της πρώτης περιόδου να βγάλει ωραίες επιθετικές συνεργασίες και να παίζει πολύ καλή άμυνα για το 18-14 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Ένωση στην δεύτερη περίοδο κατάφερε να φτάσει μέχρι το +9 ωστόσο κάποια λάθη στα τελευταία λεπτά έφεραν τον ΠΑΟΚ μόλις στο -5 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πάτησε πάλι γκάζι στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, και πάλι όμως το +9 έγινε +3 με ένα μίνι νεκρό διάστημα των κιτρινόμαυρων. Η αγωνιστική καθίζηση της ΑΕΚ συνεχίστηκε και οι κιτρινόμαυροι βρέθηκαν πίσω με 3 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ πήρε στην τέταρτη περίοδο διαφορά μέχρι και 5 πόντων ωστόσο οι παίκτες της Ένωσης ακόμα και στην πολύ κακή τους μέρα έδειξαν την κλάση τους και ουσιαστικά ποτέ δεν έβαλαν την πρόκριση σε κίνδυνο με το ματς να κλείνει με νικητή τον ΠΑΟΚ με 63-62.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-27, 45-47, 62-63

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 8 (7 ριμπ.), Σάκοτα 6, Τσαλμπούρης 3 (1), Ματσιούλις 10 (2), Λαρεντζάκης 8, Γκρίφιν 8 (2), Θίοντορ 2, Σαντ Ρος 3, Γιαννόπουλος 3 (1), Χάντερ 11 (7 ριμπ.)

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζέφερσον 11, Χρυσικόπουλος 5, Σχίζας 2, Κόνιαρης 4, Τέπιτς 9 (1), Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 10, Ζάρας 3 (1), Χάτσερ 10 (1), Γκάρετ 2, Γκος 5 (1).