Λιοντάρι η ΑΕΚ με Μάξιμο

0

Ψυχή λιονταρίσια έβγαλε η ΑΕΚ στο τέλος της αναμέτρησης και πήρε μια σπουδαία νίκη επί της Ξάνθης σε μια απόρθητη έδρα. Στα συν του Μάξιμου, το κοουτσάρισμα με δέσιμο της άμυνας και αντεπιθέσεις που δεν βγήκαν εύκολα πάντως προφανέστατα λόγω της έλλειψης υλικού

Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ

Μέτρια ήταν η ΑΕΚ πριν την αποβολή του αμυντικού της Ξάνθης στο 76′, αλλά υπήρχε η αίσθηση ότι δεν θα έχανε με τίποτα το παιχνίδι… Ένα νέα συναίσθημα για τη φετινή ΑΕΚ. Και έτσι ήρθε η νίκη που μετράει στο ντεμπούτο του Καρέρα. Διάθεση είδαμε λοιπόν…  αλλά η ομάδα θέλει σημαντική ενίσχυση και συστηματική δουλειά από τον νέο προπονητή. Ο Καρέρα έδωσε αμέσως το στίγμα του δίντοντας  εντολή να φωτογραφηθεί όλη μαζί η ομάδα στα αποδυτήρια σε μια προσπάθεια να κάνει ξανά την ΑΕΚ οικογένεια.

Η ΑΕΚ μπήκε αρκετά νοχελικά και ουσιαστικά θα μπορούσε να πει κανείς πως στα πρώτα 45 λεπτά δεν ανησύχησε καθόλου την Ξάνθη, εκτός από κάποιες υποψίες ευκαιρίας με ατομικές προσπάθειες του Μάνταλου. Δεν κινδύνευσε φυσικά και η ΑΕΚ, οπότε μιλάμε για ένα ανούσιο, νερόβραστο πρώτο μέρος…

Η Ένωση μπήκε πολύ πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Μπορεί να μην έφτιαξε και πάλι τις μεγάλες ευκαιρίες αλλά σίγουρα ανέβασε ταχύτητα στο ματς.

Στο 83′ το 0-1 μετά από συνεχόμενη πίεση του Δικεφάλου, με σουτ του Γαλανόπουλου έξω από την περιοχή ήρθε το πολυπόθητο γκολ

Από κει και πέρα ο Δικέφαλος καταφέραμε εύκολα να κρατήσουμε το νικηφόρο σκορ.