Εξασφάλισε πρωτιά η ΑΕΚ, 1-0 τον Δούκα (vid)

0

Ποδαρικό με νίκη στο 2020,έκανε η ΑΕΚ επί του ΑΣΕ Δούκα, στο μεγάλο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Futsal Superleague. Σε ένα όχι και τόσο θεαματικό παιχνίδι, η ένωση επικράτησε 1-0 χάρις σε τέρμα που σημείωσε ο Δελλαπόρτας, στο 28ο λεπτό, μετά από εξαιρετική ενέργεια και ασίστ του Καρύδα. Ο δικέφαλος, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε κλασσικές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ όμως οι προσπάθειες των κιτρινόμαυρων τελείωναν είτε στα δοκάρια είτε στον τερματοφύλακα του Δούκα. Οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν στο Καματερό με αμυντικούς προσανατολισμούς, αλλά δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα θα μπορούσαν να κλέψουν τον βαθμό ισοπαλίας αν ο Κάρμης δεν έστελνε τη μπάλα στο δοκάρι του Θεοφίλου. Με τη νίκη της η ΑΕΚ έχει πλέον 4 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Δούκα και 7 από Παναθηναϊκό (έχει ένα αγώνα λιγότερο) και εκτός απροόπτου θα μπει στα play-off με πλεονέκτημα.