ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

Το έπος του Μπακαούκα και της παρέας του… (vid)

Published

on

7-5-2011

Η ΑΕΚ με την “ανατροπή του αιώνα”,σε αγώνα χάντμπολ,στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδος για πρώτη φορά στην ιστορία της

Στη κανονική περίοδο του πρωταθλήματος ΠΑΟΚ και ΑΕΚ ισοβάθμησαν,πλεονέκτημα όμως είχε ο ΠΑΟΚ.

Στα play-off,οι ομάδες ξεκινούσαν ως εξής, ΠΑΟΚ (17 βαθμοί), ΑΕΚ (17), Δούκας (16), Διομήδης (15).Στους δυο πρώτους αγώνες η ένωση και οι Θεσσαλονικείς έκαναν δυο νίκες και ισοβαθμούσαν μαζί στους 21 βαθμούς.Τελευταίος αγώνας διεξήχθη στο γήπεδο της Μίκρας,ο ΠΑΟΚ κατακτούσε το πρωτάθλημα ακόμα και με ισοπαλία.

Στο τελευταίο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν 22-20 υπέρ του ΠΑΟΚ,με φοβερή αντεπίθεση διαρκείας και παίζοντας χωρίς τερματοφύλακα τα τελευταία δευτερόλεπτα,η ΑΕΚ γύρισε ένα χαμένο παιχνίδι σε 22-23,αφήνοντας αγάλματα τους οπαδούς του ΠΑΟΚ που είχαν κατακλείσει το στάδιο.Με τη νίκη η ένωση έφτασε τους 23 βαθμούς και κατέκτησε για πρώτη φορά το πρωτάθλημα.Παίκτες και προπονητές πανηγύρισαν με την ψυχή τους το Κύπελλο, όμως έξω από το κλειστό οι οπαδοί του ΠΑΟΚ περίμεναν με άγριες διαθέσεις την αποστολή της “Ένωσης” και σημειώθηκαν συμπλοκές με αστυνομικές δυνάμεις.

Κατά την επιστροφή για Αθήνα η ομάδα γνώριζε την αποθέωση από φίλους της,μάλιστα στην Κατερίνη ο κόσμος σταμάτησε το πούλμαν για να πανηγυρίσει με τους παίκτες.Η αποστολή έφτασε μετά τα μεσάνυχτα στα γραφεία της ερασιτεχνικής,ενώ η Φιλαδέλφεια είχε φωταγωγηθεί με απόφαση της δημάρχου Αποστολάκη.

Oι πρωταθλητές του Γιάννη Αρβανίτη που αγωνίστηκαν στη Θεσσαλονίκη ήταν,Καφφάτος, Μπακαούκας (7), Μεγαλοοικονόμου, Γεωργιάδης (1), Μάνιτς (7), Βακάλης (1), Κουλούρης, Παπαδόπουλος (1), Κόντης, Σινγκάρης, Ασαρίδης (1), Τσαούσης (1), Τούτσης, Πάρχανιουκ (4).