ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

Και οι 14 ήταν υπέροχοι…

Published

on

Της… Πορτογαλίας!

Σήμερα η ΑΕΚ κέρδισε με το εμφατικό 3-0 την Λάρισα και δείχνει σημάδια βελτίωσης, αν και έχει πολύ δρόμο και ανηφορικό να διανύσει.

Στο πρώτο ημίχρονο οι “κιτρινόμαυροι”,  προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις, ωστόσο, βρήκαν μια καλά οργανωμένη άμυνα απέναντί τους, παρόλαυτα, το γκολ ήρθε στην εκπνοή του ημιχρόνου-κομβικό σημείο για την συνέχεια του ματς.

Στην επανάληψη, το σύνολο του Καρρέρα, επέβαλε το ρυθμό του, έβαλε άλλα δύο εξίσου όμορφα γκολ και μέχρι το τελευταίο λεπτό “μάτωσε” τη φανέλα!

Πάμε όμως να δούμε αναλυτικά τι έκανε ο κάθε παίκτης

Bασίλης Μπάρκας: Ξεκούραστη ημέρα για το διεθνή πορτιέρο, που χρειάστηκε να επέμβει μόνο τρεις φορές.

Όγκνιεγκ Βράνιες: «Βράχος» στην άμυνα ο Βόσνιος στόπερ, δείχνει να βρίσκει «χημεία» με τον Μάριο Οικονόμου, ξεκούραστος και αυτός.

Μάριος Οικονόμου: Aνέβαινε ψηλά και προωθούσε μπροστά την μπάλα, καλή συνεργασία με Βράνιες.

Στράτος Σβάρνας: Όπως και οι άλλοι δύο αμυντικοί, ανέβαινε στο κέντρο και δεν άφησε να γίνουν φάσεις από την πλευρά του.

Μιχάλης Μπακάκης: Eίχε υπό έλεγχο όλη την πλευρά είχε τρεξίματα, ανέβαινε ψηλά.

Αντρέ Σιμόες: Από τους καλύτερους παίκτες της ΑΕΚ στο χώρο του κέντρου, πέτυχε γκολ μεγάλης κλάσης!

Νένταντ Κρίστιτσις: Βοήθησε αρκετά στον χώρο του κέντρου.

Έλντερ Λόπες: Πέτυχε γκολ, έτρεξε, ανέβαινε ψηλά. Σε μια όμορφη κίνηση, πανηγύρισε το τέρμα στο πέταλο!

Πέτρος Μάνταλος: Ήταν… αρχηγός! Μοίρασε ασιστ, κράτησε μπάλα, έκανε και ενέργειες. Καταχειροκροτήθηκε όταν έγινε αλλαγή.

Ντανιέλε Βέρντε: Θα μπορούσε να είναι (ένας από τους) MVP του Α’ ημιχρόνου, έκανε σουτ, όμορφες ενέργειες, έτρεξε και διεκδίκησε μπάλα.

Νέλσον Ολιβέιρα: Ήταν… σχεδόν παντού! Έβαλε γκολ, έπαιξε και… στο κέντρο! Και αυτός εισέπραξε το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου-δικαίως ο MVP του αγώνα.

Αλλαγές: Φοίβος Μπότος (67′), Χρήστος Γιούσης (80′), Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος (83′), αγωνίστηκαν λίγο, ωστόσο «φρέσκαραν» και κράτησαν την ομάδα στην αντίπαλη περιοχή μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο!

Μάσσιμο Καρρέρα: Με 3-5-2 «οχύρωσε» την άμυνα, κυριάρχησε στον άξονα και πέτυχε (πολλά) γκολ. Παρά τις απουσίες παρουσιάσε ένα συνεκτικό σύνολο, που πάλεψε μέχρι τέλους- ακόμα και στο 3-0 υπέρ του.