Η ΑΕΚ ημιτελικό… μέσω Νέας Σμύρνης

0

7-7-1968 Η ΑΕΚ αντιμετώπιζε στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο, για τον προημιτελικό αγώνα του κυπέλλου Ελλάδος.

Όλοι οι αγώνες του κυπέλλου, εκείνες τις περιόδους, ήταν μονοί και η κλήρωση αποφάσιζε για τον γηπεδούχο. Η Ένωση κλήθηκε για τρίτη συνεχόμενη φορά να αγωνιστεί εκτός έδρας. Είχε αποκλείσει κατά σειρά τον Βύζα Μεγάρων  2-1 στην παράταση και τον Άρη με 1-0 στο γήπεδο Χαριλάου. Οι δυο έδρες αυτές ήταν και οι μοναδικές αήττητες στο πρωτάθλημα που τελείωσε ένα μήνα περίπου πριν και η ΑΕΚ είχε ανακηρυχθεί πρωταθλήτρια. Χαρακτηριστικό εκείνης της χρονιάς ήταν ότι και ο ημιτελικός για τον δικέφαλο ήταν μακριά από το γήπεδο του, είχε αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο Φάληρο και ηττήθηκε με 2-1.

H ΑΕΚ κέρδισε στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο με 1-0. Οι κυανέρυθροι ξεκίνησαν ποιο επιθετικά το παιχνίδι, η άμυνα της ένωσης όμως εξουδετέρωσε τους κυνηγούς του Πανιωνίου. Στο 65ο λεπτό σε μια αντεπίθεση του δικεφάλου, ο Μίμης Παπαϊωάννου με κεφαλιά έδωσε στον Κώστα Παπαγεωργίου, που από το ύψος της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ. Στο 85ο λεπτό η ΑΕΚ πέτυχε άλλο ένα τέρμα με τον Παπαϊωάννου, όμως ο επόπτης κακός ακύρωσε το γκολ του Πόντιου. Στα τελευταία λεπτά ο Πανιώνιος κατέρρευσε και η ομάδα της ΑΕΚ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο.

Τις ημέρες εκείνες ο τότε πρόεδρος της ΑΕΚ, Κοσμάς Κυριακίδης, είχε έρθει σε συμφωνία με τον Μπράνκο Στάνκοβιτς, ομοσπονδιακός τεχνικός της Γιουγκοσλαβίας, ώστε να κάθεται στον κιτρινόμαυρο πάγκο τη νέα σαιζόν, αφού ο Γιένε Τσάκναντι είχε αποφασίσει να φύγει από την ομάδα, για προσωπικούς λόγους δηλώνοντας σε σχετικές ερωτήσεις ότι έληξε το συμβόλαιο του. Ο Στάνκοβιτς μάλιστα είχε υποδεχθεί την αποστολή της ΑΕΚ στο αεροδρόμιο της Λιουμπλιάνας, πέντε μέρες πριν τον αγώνα της Νέας Σμύρνης, όπου ο δικέφαλος είχε αντιμετωπίσει την Ολύμπια για το Διασυλλογικό Βαλκανικό Κύπελλο ποδοσφαίρου.

Η σύνθεση του Ουγγρογερμανού προπονητή της ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη ήταν, Σεραφείδης, Ιορδάνου, Βασιλείου, Σοφιανίδης, Μπαλόπουλος, Καραφέσκος, Σκευοφύλαξ, Σταματιάδης, Νικολαϊδης, Παπαϊωάννου, Παπαγεωργίου.