Και γκολ…και ξύλο στον Παναθηναϊκό! (vid)

0

8-4-1979

Ήταν η 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος και η ΑΕΚ φιλοξενούσε τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια

Οι πράσινοι ήταν στη τέταρτη θέση, ήθελαν οπωσδήποτε νίκη για να μπουν στη διεκδίκηση μιας θέσης που έδινε εισιτήριο για το ΟΥΕΦΑ, αφού και στο κύπελλο είχαν αποκλειστεί νωρίς από τον Άρη. Ο προπονητής της ομάδας, Λάκης Πετρόπουλος, όλη την εβδομάδα έκανε προπονήσεις με κλειστές πόρτες και προσπαθούσε να κρατήσει συγκεντρωμένους τους λιγοστούς παίκτες που του απόμειναν, λόγω διαφόρων προβλημάτων.
Η ΑΕΚ ήταν ισόβαθμη στη δεύτερη θέση μαζί με τον Άρη και στο -1 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Τέσσερις μέρες πριν το ντέρμπι η ένωση έδωσε φιλικό με την Εθνική Ενόπλων στη Φιλαδέλφεια και κέρδισε 5-3, με την Ενόπλων αγωνίστηκαν πόλοι επαγγελματίες ποδοσφαιριστές, μεταξύ αυτών και ο Θωμάς Μαύρος, που εκείνη την εποχή υπηρετούσε στο στρατό, σκοράροντας μάλιστα ένα γκολ εναντίον της ομάδας του.

Το γήπεδο ήταν κατάμεστο,με όσους δεν είχαν εισιτήριο να συνωστίζονται στο χώρο που ήταν η υπό ανέγερση σκεπαστή. Στο 39ο λεπτό ο Τάκης Νικολούδης ανοίγει το σκορ με δυνατό σουτ μέσα στη περιοχή. Λίγα λεπτά πριν σφυρίξει ο διαιτητής τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, υπήρξε άγρια συμπλοκή μεταξύ των παικτών, μετά από ένα φάουλ του Ελαυθεράκη επάνω στον Μαύρο. Έπεσε άγριο ξύλο και τελικά αποβλήθηκαν Νικολούδης και Λιβαθηνός. Ο Αλβαρέζ μετά τον αγώνα ξεσπάθωσε κατά του Μίμη Δομάζου,που τότε έπαιζε στην ΑΕΚ, λέγοντας «Θα μετανιώσει πικρά ο Δομάζος όπου τον συναντήσω για όσα έκανε και έλεγε μέσα στο γήπεδο. Έφτασε στο σημείο να με φτύσει!» για να απαντήσει ο “στρατηγός” την επόμενη ημέρα «Τη στιγμή που μ’ έβριζε χυδαία και άνανδρα, δεν μπορούσα παρά μόνο να τον φτύσω. Ξέρει πού θα έρθει να με βρει αν είναι άνδρας! Εκτός αν θέλει να πάω να τον βρω εγώ…». Προς το τέλος του παιχνιδιού ο Μαύρος είχε δοκάρι, το σκορ παρέμεινε 1-0.

Η ΑΕΚ παρέμεινε στο κυνήγι του τίτλου, ισόβαθμη με τον Άρη στη δεύτερη θέση, αφού εκτός της ένωσης και οι άλλοι δυο πρωτοπόροι έπαιζαν τοπικά ντέρμπι και κέρδισαν, ο Άρης τον Ηρακλή 2-1 και ο Ολυμπιακός τον Εθνικό 1-0.
Η σύνθεση του Ανδρέα Σταματιάδη ήταν: Στεργιούδας, Μουσούρης, Κώτσος, Νικολάου, Τόσκας, Τσάμης, Τάσος, Παπαϊωάννου, Μπάγεβιτς, Δομάζος, Μαύρος.