ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

LIVORNO & MARSEILLE

Ο αγώνας της χρονιάς για τη Λιβόρνο

Published

on

Η Λιβόρνο αγωνίζεται στα μπαράζ του τοπικού πρωταθλήματος της Τοσκάνης, κόντρα στις άλλες δυο ομάδες που πρώτευσαν στους ομίλους τους. Στόχος η άνοδος στην 4η κατηγορία.

Στην πρεμιέρα η Λιβόρνο ηττήθηκε 3-2 στην έδρα της από την Figline,  μετά από ένα επεισοδιακό αγώνα, που εξελίχθηκε σε ανατροπή για τα αδέρφια μας, λόγω αποβολής παίκτη, κι ενώ ήταν  μπροστά στο σκορ με 2-1 στο 81ο λεπτό. Η αποβολή του Toromino στοίχισε στη Λιβόρνο που δέχθηκε δυο τέρματα στα τελευταία 10 λεπτά και γνώρισε μια σκληρή  και αναπάντεχη ήττα που την βάζει σε περιπέτειες.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 49′ με τον Marabese. Η Λιβόρνο με μια αντεπίθεση διαρκείας γύρισε το ματς σε 2-1 χάρη σε δυο τέρματα του Vantaggiato στο 58′ και στο 61′.

Στο 81′ η Figline ισοφάρισε με τον Saitta και στο 87′ πέτυχε το νικητήριο γκολ με τον Privitera.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα. Η περιγραφή είναι από Λιβορνέζους αλά AEK LIVE!

Ο αγώνας αυτός ήταν για την πρεμιέρα των play offs. Στη 2η αγωνιστική την Τετάρτη που μας πέρασε η Λιβόρνο είχε ρεπό. Έπαιξαν η Figline με την Tau σε ένα παιχνίδι που είχε θετική έκβαση για τη Λιβόρνο αφού έληξε ισόπαλο 0-0.

Έτσι η βαθμολογία μετά την ολοκλήρωση της 2ης αγωνιστικής έχει ως εξής

1. Figline 4 (2 αγώνες)
2. Tau 1 (1 αγώνας)
3. Livorno 0 ( αγώνας)

Αύριο Κυριακή η Tau υποδέχεται τη Λιβόρνο σε έναν αγώνα μονόδρομο και για τις δυο ομάδες. Αν η Λιβόρνο καταφέρει να πάρει τη νίκη θα φτάσει στους 3 βαθμούς και μετά την επόμενη Κυριακή 8 Μάϊου θα πρέπει να πάρει το αίμα της πίσω από τη Figline εκτός έδρας. Συνοπτικά το πρόγραμμα των play offs της Λιβόρνο

Με ρίζα από την Πόλη και παππού αθλητή της πρώτης ομάδας βόλεϊ της ΑΕΚ δεν θα μπορούσα παρά να είμαι παράφορα ερωτευμένος μαζί της