Πέντε γκολ στη Κυπελλούχο Γερμανίας του Ρεχάγκελ

0

23-7-1996

Εντυπωσιακή νίκη επί της κυπελλούχου Γερμανίας και πιθανή αντίπαλος στο κύπελλο κυπελλούχων Ευρώπης, Καϊζερσλάουτερν, με 5-1 πέτυχε η ΑΕΚ στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας της, στο Λίχτενσταϊν

Η Καϊζερσλάουτερν εκείνη τη χρονιά θα αγωνιζόταν στη Β κατηγορία, αφού την προηγούμενη περίοδο τερμάτισε στη 16η θέση και υποβιβάστηκε, ωστόσο στο κύπελλο είχε κάνει εντυπωσιακή πορεία αφού απέκλεισε μεταξύ άλλων Σάλκε, Λεβερκούζεν και κατέκτησε το κύπελλο νικώντας στον τελικό την Καρλσρούη με 2-0. Προπονητής των Γερμανών είχε αναλάβει ο, γνωστός και από την εθνική Ελλάδος, Όττο Ρεχάγκελ, ο οποίος πραγματοποίησε ένα ακόμα θαύμα. Ο Γερμανός κόουτς ανέβασε την Καισερσλάουτερν στη Μπουντεσλίγκα και την επόμενη χρονιά κατέκτησε το πρωτάθλημα μαζί της.  Θεωρείτε τυχερό τον Γερμανό τεχνικό για την κατάκτηση του Euro;  Δοκιμάστε και την δικη σας τύχη στο Platinum Play Casino τώρα!

Η ΑΕΚ πορευόταν χωρίς τον Μπάγεβιτς στον πάγκο της, μετά από 8 χρόνια. Στο ρόστερ της ένωσης είχε προστεθεί ο Ντέμης Νικολαΐδης μετά από ένα ακόμα καλοκαιριάτικο σήριαλ, που έδειχνε να έχει αίσιο τέλος για τον Ολυμπιακό του Ντούσαν. Ο Ντέμης όμως άσκησε βέτο και ανάγκασε τον πρόεδρο του Απόλλωνα, Αλαμάνο, να δώσει τα χέρια με τον Μιχάλη Τροχανά.

Σε ένα ονειρεμένο παιχνίδι ο δικέφαλος επικράτησε κατά κράτος της ομάδας του Όττο και οι 2000 περίπου φίλαθλοι που είδαν το παιχνίδι δεν πίστευαν στα μάτια τους βλέποντας την ένωση, αφού φαινόταν έτοιμη και όχι ομάδα που βρίσκεται σε στάδιο προετοιμασίας. Στο 6΄ο Χρήστος Κωστής άνοιξε το σκορ, ενώ στο 19΄ ο Ντέμης Νικολαϊδης μετά από μπαλιά του Μπορμπόκη έκανε το 2-0. Στο 35ο λεπτό ο Σαβέβσκι πλάσαρε στη κλειστή γωνία του Ράϊνκε και έκανε το 3-0, σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά και στο 58΄ ο Μάρσαλ μείωσε σε 3-1. Δυο λεπτά αργότερα ο Κωστής διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα κάνοντας το 4-1, ενώ 5 λεπτά αργότερα ο Χάρης Κοπιτσής έκανε το τελικό 5-1.

Η σύνθεση του Πέτρου Ραβούση ήταν, Ατματσίδης, Μπορμπόκης, Κασάπης, Ντόμπος (84Άναστασάκος), Κωστένογλου (51΄Μαχαιρίδης), Βλάχος, Κετσπάγια (54΄Δημητριάδης), Σαβέβσκι (67΄Κούτουλας), Παυλόπουλος, Κωστής (61΄Κοπιτσής), Νικολαϊδης (56΄Μαρτσέλο).