Με “10” στο Κάμπ Νού και ρεσιτάλ κόσμου (vid)

0

22-2-2001ΑΕΚ ταξίδευε στην Ισπανία για να αντιμετωπίσει την μεγάλη Μπαρτσελόνα, στη ρεβάνς του 0-1 της Νέας Φιλαδέλφειας.

Η Ισπανική ομάδα ήταν πληγωμένη, μετά την ήττα από τη Λα Κορούνια εντός έδρας και τα εσωτερικά προβλήματα της τεράστια. Οι «Μπλαουγκράνα» έψαχναν την ηρεμία με μια νίκη επί της ΑΕΚ, ενώ ο Φερέρ έπαιζε το κεφάλι του στον αγώνα.

bdf7e7aae77e4d20900ce21a44e63f30_444028Η αποστολή ήταν δύσκολη, όμως η πρόκριση επί της Λεβερκούζεν στην προηγούμενη φάση έδινε μια νότα αισιοδοξίας στον δικέφαλο. Οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν χωρίς κόμπλεξ και δυνατά το παιχνίδι, δοκάρι στο 17΄ με τον Ζήκο, χαμένη ευκαιρία με τον Νικολαϊδη και ένα σταμάτημα επίθεσης λανθασμένα ως οφσάιντ. Παρ΄ όλα αυτά οι έμπειροι Καταλανοί ανοίξανε το σκορ στο 21′ με τον Λούις Ενρίκε. Στο 28ο λεπτό η ΑΕΚ έμεινε, άδικα, με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μιχάλη Καψή και η Ένωση από εκεί και πέρα κατέρρευσε.

Ο Ενρίκε πέτυχε άλλα δυο γκολ (30΄,70΄) και από ένα οι Ριβάλντο (55΄), Ζεράρντ (87΄) για το τελικό 5-0. Η ΑΕΚ γνώρισε βαριά ήττα, ωστόσο η Ευρώπη υποκλίθηκε στον κόσμο του δικεφάλου που έδωσε βροντερό παρόν. Περίπου 3000 ενωσίτες ακολούθησαν στη Βαρκελώνη την ομάδα,τραγουδώντας από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό με τον Φερέρ να κάνει αναφορά στο γεγονός δηλώνοντας εντυπωσιασμένος από το κοινό της ΑΕΚ και στους δυο αγώνες.

a5a5657ed5302948ed39e92af05a6e85_444028Η ΑΕΚ είχε μπροστά της τον αγώνα πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό και τον ορισμό έδρας, μιας και η ομάδα ήταν τιμωρημένη, που από Αλεξανδρούπολη έγινε Ρόδος και κατέληξε Ηράκλειο, για να βολευτούν οι ερυθρόλευκοι και όλα αυτά παραμονές του αγώνα με την Μπαρτσελόνα και ενώ η ομάδα ήταν ήδη στην Ισπανία, κάνοντας έτσι κακό στην ηρεμία της.

Η σύνθεση του Τόνι Σαβέβσκι ήταν, Ατματσίδης, Κωστένογλου (41΄Φερούζεμ), Κασάπης, Δέλλας, Καψής, Ζήκος, Λάκης, Μαλαδένης (35΄Ζαγοράκης), Ρουϊζ, Τσιάρτας (73΄Πέτκωφ), Νικολαϊδης