ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

Έστησαν αγώνα κατά της Λιβόρνο – Βούιξε ΟΛΗ η Ιταλία!

Published

on

ΟΛΗ η Ιταλία συζητά για το ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ στήσιμο που έγινε χθες σε βάρος της Λιβόρνο με στόχο να την αφήσουν εκτός εθνικών κατηγοριών!

Ρεπορτάζ: Νικόλας Αγγελίδης

Οι αντίπαλοι της Λιβόρνο Tau Calcio Altopascio και Figline έπαιζαν για την προτελευταία αγωνιστική του τουρνουά των play off με τη Λιβόρνο να έχει ρεπό. Η Figline μόλις είδε ότι έχανε στο 90ο λεπτό με 2-1 έκατσε και δέχτηκε τρια γκολ μέσα σε δυο λεπτά, διαμορφώνοντας το σε βάρος της 5-1 που δίνει την πρωτιά στην αντίπαλο της σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας και τη δεύτερη θέση στην ίδια αφήνοντας εκτός… τη Λιβόρνο. Έτσι η Λιβόρνο που παίζει στο Armando Picchi την τελευταία αγωνιστική θέλει ΜΟΝΟ νίκη σε βάρος της Tau για να ανέβει στην 4η κατηγορία. Και αυτό γιατί σε περίπτωση ισοπαλίας και οι τρεις ομάδες τερματίζουν με πέντε βαθμούς και μετράει ο συντελεστής τερμάτων και όχι τα μεταξύ τους παιχνίδια. Σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Μόνο να σας πούμε ότι με νίκη 4-1 της Tau χθες, η Λιβόρνο δεν θα χρειαζόταν ΜΟΝΟ τη νίκη αλλά θα ανέβαινε και με ισοπαλία την τελευταία αγωνιστική. Μιλάμε για τρια γκολ μέσα σε δυο λεπτά, με τους παίκτες της Figline να έχουν σχεδόν… ανάψει τσιγάρο

ΟΛΗ η ποδοσφαιρική Ιταλία συζητά για το σκάνδαλο και το βίντεο που βλέπετε και εσείς έχει κάνει το γύρο του κόσμου. Ειλικρινά ΔΕΝ θα πιστεύετε στα μάτια σας…

Οι φίλοι της Tau αποδοκίμασαν την ομάδα που έμπαινε με περίπατο στα δίκτυα και ανάγκασαν μάλιστα τη διοίκηση σε επίσημη ανακοίνωση, όπου τονίζεται ότι η ομάδα έχει μάθει να αγωνίζεται εντός αγωνιστικών χώρων. Τα μηνύματα των φίλων της ομάδας έσπασαν στην κυριολεξία τα κοινωνικά δίκτυα του σωματείου, με πολλούς γονείς να προειδοποιούν ότι θα πάρουν τα παιδιά τους από την ομάδα και θα φύγουν γιατί δεν τους αρέσει αυτή η “φιλοσοφία”. Διαβάστε τι λέει η ανακοίνωση

❗️ ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ❗️
“Η Tau Calcio, μετά τα πολλά μηνύματα που έχουν έρθει τις ώρες ζητώντας εξηγήσεις, θέλει να αποστασιοποιηθεί από αυτό που συνέβη σήμερα, στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με την Figline. Αυτές οι “λογικές” και συμπεριφορές είναι έξω από την αθλητική μας κουλτούρα.
Η Tau Calcio όπως πάντα, τίμησε τη φανέλα της και το ποδοσφαιρικό παιχνίδι, κατακτώντας επάξια τη νίκη στα 90 λεπτά αγώνα.
Λυπούμαστε για τη συμπεριφορά των αντιπάλων μας που στο 3-1 αποφάσισαν να σταματήσουν να παίζουν, παρέχοντας ένα κακό θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου Altopascio.
Λυπούμαστε πολύ που ανάμεσά τους ήταν και τα παιδιά των ποδοσφαιρικών μας σχολών που σήμερα είδαν τι ΔΕΝ πρέπει να γίνεται στο ποδόσφαιρο.
Ίσως ήμασταν αφελείς, αλλά συνεχίσαμε να παίζουμε χωρίς να υπολογίσουεμε το βάθος της ζημιάς που γινόταν. Οι εικόνες του τελευταίου δεκαλέπτου είναι ξεκάθαρες… Ως εκ τούτου η εταιρεία αξιολογεί, μαζί με τους δικηγόρους της, τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν για την προστασία της εικόνας της ομάδας μας.
Ο αθλητισμός πάντα κερδίζει και είμαστε σίγουροι ότι αυτό θα γίνει ξανά”.

Αυτά βέβαια μετά τη γενική κατακραυγή και ενώ το θέμα έγινε viral σε όλη τη χώρα. Βέβαια εδώ φαίνεται σα να φωνάζει ο κλέφτης για να φοβηθεί ο νοικοκύρης.

Μετά το χθεσινό φιάσκο η βαθμολογία διαμορφώνεται ως εξής:
1. Figline 5
2. Tau 4
3. Livorno 4

Η Λιβόρνο με νίκη φτάνει στους 7 βαθμούς και ανεβαίνει πανηγυρικά. Στις τάξεις των οργανωμένων επικρατεί από χθες το απόγευμα, με το που έγιναν γνωστά τα νέα… πραγματικός οργασμός ετοιμασιών. Η έδρα της Λιβόρνο, το θρυλικό Armando Picchi  θα θυμίζει την Κυριακή Νέα Φιλαδέλφεια. Ο μεγάλος αγώνας αρχίζει στις 5 το απόγευμα τοπική ώρα την Κυριακή… Ευχή μας είναι μια σαρωτική νίκη απέναντι στους μαφιόζους της Tau με σκορ που θα μείνει στην ιστορία…

Με ρίζα από την Πόλη και παππού αθλητή της πρώτης ομάδας βόλεϊ της ΑΕΚ δεν θα μπορούσα παρά να είμαι παράφορα ερωτευμένος μαζί της