0

Το AEK LIVE παρουσιάζει την εικόνα της Ένωσης τον συγκεκριμένο μήνα στη Super League

ÌÐËÁÍÊÏ ËÕÌÐÅÑÏÐÏÕËÏÓ ÁÅÊ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ BLANCO LIBEROPOULOS AEK - OLYMPIAKOS

Επιμέλεια: Γιώργος Τσιριγώτης

Γλυκόπικρη γεύση αφήνει ο μήνας Νοέμβριος στην ΑΕΚ καθώς τα τελευταία εφτά χρόνια ο απολογισμός της Ένωσης είναι μοιρασμένος. Συγκεκριμένα, ο Δικέφαλος μετρά 11 νίκες, 10 ήττες και 6 ισοπαλίες.

Τον Νοέμβριο του 2007 η ΑΕΚ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής αντιμετώπισε τον Ηρακλή στο ΟΑΚΑ και η ομάδα του Λορένζο Σέρα Φερέρ υπέπεσε στην πρώτη της βαθμολογογική απώλεια εκείνης της χρονιάς καθώς είχε δεχθεί την ήττα από τους Θεσσαλονικείς με σκορ 2-1.Την επόμενη αγωνιστική η…πρωταθλήτρια ΑΕΚ εκείνης της χρονιάς είχε κάνει την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της αυτή την φορά απο τον Παναθηναϊκό στην Λεωφόρο με 2-1.

Την περίοδο 2008-09 η ΑΕΚ είχε δώσει πέντε ματς τον μήνα Νοέμβριο για το πρωτάθλημα έχοντας τέσσερις ισοπαλίες και η μοναδική της νίκη ήταν αυτή επί του Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ με σκορ 2-1.Τον ενδέκατο μήνα του 2009 η Ένωση έδωσε τέσσερα παιχνίδια από τα οποία κέρδισε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με σκορ 1-0, ενώ είχε την τραγική απώλεια με την Καβάλα με σκορ 2-1.Την σεζόν 2010-11 τα πράγματα είναι πιο ισορροπημένα, με την ΑΕΚ να έχει δύο ήττες και δύο νίκες, από τις οποίες η μία ήταν το επεισοδιακό 1-0 απέναντι στον Ολυμπιακό με το χρυσό γκολ του Ισμαέλ Μπλάνκο στις καθυστερήσεις.

Τον Νοέμβριο του 2011 οι ”κιτρινόμαυροι” έδωσαν τρία ματς έχοντας δύο νίκες αλλά και μία ήττα στο Αθηναϊκό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό με 3-2. Τη «μαύρη» χρονιά του 2012 είχε φέρει στην ΑΕΚ τρείς ήττες σε τέσσερις αγώνες, δύο εκ των οποίων ήταν κοντρα στον Παναθηναϊκο(1-0) και στον Ολυμπιακό(4-0). Με την επιστροφή της η ΑΕΚ στα σαλόνια της Super League την περσινή περίοδο, σε τέσσερα ματς έχουμε δύο νίκες, μία ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό(0-0) και μία ήττα από την Τρίπολη εντός έδρας με 1-0.

Η ΑΕΚ λοιπόν καλείται να σπάσει την αρνητική παράδοση που έχει τον μήνα Νοέμβρη αλλά και να αλλάξει την κατάσταση των τελευταίων αγωνιστικών και να προσπαθήσει για το απόλυτο με σκοπό να φέρει…τούμπα την κατάσταση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα τον μήνα Νοέμβριο τα τελευταία 7 χρόνια (11νίκες-10 ήττες-6 ισοπαλίες) :

4/11/2007 ΑΕΚ-Ηρακλής 1-2
11/11/2007 ΠΑΟ- ΑΕΚ 2-1
25/11/2007 ΑΕΚ-ΟΦΗ 4-0
2/11/2008 ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-1
8/11/2008 Ξάνθη- ΑΕΚ 1-1
15/11/2008 ΑΕΚ-Πανσερραϊκός 0-0
23/11/2008 ΟΦΗ- ΑΕΚ1-1
30/11/2008 Λεβαδειακός- ΑΕΚ 0-0