ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ e-mail: aeklivegr@gmail.com

Το χατ-τρικ που έστειλε την ΑΕΚ Champions League (vid)

Published

on

19-5-1999

Ήταν η 32η αγωνιστική, τρεις πριν το τέλος. Το πρωτάθλημα είχε παει ήδη στον Πειραιά και το ενδιαφέρον εστιαζόταν στη δεύτερη θέση που οδηγούσε σε προκριματικά για το champions league

Η ΑΕΚ είχε 68 βαθμούς και ο άλλος μνηστήρας της δεύτερης θέσης Παναθηναϊκός 65. Οι πράσινοι με σαφώς ευκολότερο πρόγραμμα τις επόμενες αγωνιστικές, ΠανελευσινιακόΒέροια εντός και ΟΦΗ εκτός, προσδοκούσαν στραβοπάτημα του δικεφάλου που είχε να αντιμετωπίσει Ηρακλή, Ολυμπιακό εκτός και Ξάνθη στη Νέα Φιλαδέλφεια. Στην ισοβαθμία η ένωση υπερτερούσε, με τη νίκη επί του τριφυλλιού 2-0 στο “Ν.Γκούμας” και την ισοπαλία 0-0 στο ΟΑΚΑ.
mala
Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα υπήρξε ο Χρήστος Μαλαδένης, που αντικατέστησε στην επίθεση τον τιμωρημένο Ντέμη Νικολαϊδη. Ο Ξανθιώτης μέσος του δικεφάλου, υπήρξε στην ΑΕΚ ένα από τα πολυεργαλεία των προπονητών, χαρακτηριστικό ήταν πως ο Μαλαδένης έπαιξε σχεδόν σε όλες τις θέσεις, εκτός του τερματοφύλακα.
Η ένωση πήρε σπουδαία νίκη μέσα στο “Καυτατζόγλειο” απέναντι στον Ηρακλή και έκανε μεγάλο βήμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης.   Η ΑΕΚ παρέμεινε 3 βαθμούς μπροστά από τον Παναθηναϊκό και ζητούσε ακόμα μια νίκη τις τελευταίες αγωνιστικές με Ξάνθη και Ολυμπιακό.
Ο Μαλαδένης άνοιξε το σκορ στο 28΄. Στην επανάληψη ο Κυριαζής ισοφάρισε στο 48΄ και στο 68΄ο Ξανθιώτης μέσος της ένωσης έδωσε προβάδισμα ξανά στην ΑΕΚ. Στο 88ο λεπτό ο Χριστοδούλου ισοφάρισε για τον γηραιό, με τον δικέφαλο να χάνει το έδαφος κάτω από τα πόδια του. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο Μαλαδένης που δεν είχε πει την τελευταία λέξη με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας μεγάλη νίκη στους κιτρινόμαυρους.
Η σύνθεση του Όλεγκ Μπλαχίν ήταν Ατματσίδης, Λάκης (80′ Γκρέταρσον), Μάρκος, ΜαλαδένηςΣαβέφσκι, Ζουμπούλης (85′ Μέντεζ), ΚαραγιάννηςΖήκοςΚαλιτζάκηςΜιλοβάνοβιτς (60′ Σέμπουε), Καψής.