Τρίτο κλαρίνο από τα παιδιά του Πειραιά

0

Τρίτο κλαρίνο μέσα σε λίγο διάστημα από τον Θρύλο που ήρθε στο ΟΑΚΑ γονάτισε μπροστά στον υπέροχο κόσμο και μας έπαιξε την Ιτιά…

Με υπερπροκλητικούς τον Τσίλη, τον Τσιλιμπάρη και τον Τζηρά έκαναν τα πάντα για να μην ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο ενώ ο Ζαραβίνας φρόντισε να κλαίγεται σε όλη την διάρκεια. Ο κόσμος όμως δεν τους έκανε το χατήρι και δεν τους έδωσε το δικαίωμα να αποχωρίσουν για να γλιτώσουν.

Αγωνιστικά το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ να μπαίνει εντυπωσιακά στο ματς. Άμυνα από γρανήτη, ο εκπληκτικός Κοσάνοβιτς κατέβασε ρολά στο τέρμα ενώ επιθετικά ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κλείσει κανένα από τα ατού. Κάποια φαλτσοσφυρίγματα σε συνδιασμό με την επανάπαυση που έφερε το σκορ του πρώτου αγώνα έκαναν το 14-10. Χαρακτηριστικό της ξεφτίλας τους είναι ότι δεν δέχονταν να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο αν δεν φύγει ο Νίκος Ξηροκώστας από το παρκέ…

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι δραμτικά κι έτσι είμασταν θεατές στο ίδιο έργο.Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 26-18.

Στον τελικό η ΑΕΚ θα βρει τον Διομήδη Άργους.