5αρα στη Λάρισα και Μπάρλος πρόεδρος (vid)

0

6-10-1974 Η ΑΕΚ φιλοξένησε την ΑΕΛάρισας, στη Νέα Φιλαδέλφεια, για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η Ένωση είχε κερδίσει στην πρεμιέρα, τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη στο ντεμπούτο του Φράντισεκ Φάντροκ στον πάγκο της ομάδας. Ο δικέφαλος με τον “παππού” στο τιμόνι έδειξε εκείνη τη χρονιά πως θα γινόταν ξανά πρωταγωνίστρια μετά από τέσσερα χρόνια, αφού είχε τερματίσει δεύτερη πίσω από τον Ολυμπιακό με δυο βαθμούς διαφορά.

Τις μέρες εκείνες η ομάδα προετοιμαζόταν διοικητικά για την εκλογή πρόεδρου, η ψηφοφορία ήταν προγραμματισμένη για την επόμενη Κυριακή. Ο υπηρεσιακός πρόεδρος, από την προηγούμενη άνοιξη, Λουκάς Μπάρλος ήταν ο μοναδικός υποψήφιος, άλλωστε κανένας άλλος δεν τόλμησε να παραβγεί μαζί του, ο “θείος” μάλιστα στο ψηφοδέλτιο του είχε ισχυρά στελέχη, μεταξύ αυτών τον Αρκάδη και τον Τράγο. Τελικά ο Μπάρλος εξελέγη πανηγυρικά με 93,4 %.

Σε μια κατάμεστη Φιλαδέλφεια η Λάρισα δυσκόλεψε αρκετά τους κιτρινόμαυρους στο πρώτο ημίχρονο. Ο Γιώργος Δέδες άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, 10 λεπτά όμως αργότερα ο Γιάννης Μαντζουράκης με βολέ ισοφάρισε, με το 1-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Η μηχανή της ΑΕΚ άρχισε να λειτουργεί μετά το 52΄ όπου ο Δέδες έκανε το 2-1. Ο Βάλτερ Βάγκνερ στο 74΄ πέτυχε το 3-1 και στο 80΄ ο Δέδες σημείωσε χατ-τρικ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 88΄ο Βάγκνερ μετά από πάσα του Παπαϊωάννου.Η ΑΕΚ συγκατοικούσε στην κορυφή με Εθνικό και Ολυμπιακό στους 4 βαθμούς.

Η σύνθεση του Φράντισεκ Φάντροκ ήταν  Σιδηρόπουλος, Θεοδωρίδης, Ζαρζόπουλος, Ραβούσης, Νικολάου, Τσανλάϊτερ, Τσάμης, Δέδες, Αρδίζογλου (86΄Τάσος) Βάγκνερ, Παπαϊωάννου.