Ο πρώτος μεταπολεμικός τίτλος

0

3-7-1949 Για 3η φορά στην ιστορία της η ΑΕΚ αναδείχθηκε κυπελλούχος Ελλάδος, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό στον τελικό που διεξήχθη στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Ο αγώνας αυτός ήταν ο επαναληπτικός του πρώτου τελικού (19 Ιουνίου), που δεν ολοκληρώθηκε λόγω σκότους, ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο, η ΑΕΚ αγωνίστηκε τότε για σχεδόν 85 λεπτά με 9 παίκτες φτάνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Στην παράταση έφτασε και ο δεύτερος τελικός, που υστέρησε από τεχνικής πλευράς αλλά υπήρξε γρήγορος, δυναμικός και αμφίρροπος, έγιναν περίπου 60 φάουλ. Στο 38΄, μετά από ένα διώξιμο της μπάλας από την άμυνα της ΑΕΚ, ο Λαζαρίδης μεταβίβασε στον Πατάκα ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του πράσινου τερματοφύλακα Μαθιού και κατέληξε στα δίχτυα, η ένωση προηγήθηκε με 1-0. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 68ο λεπτό με την κεφαλιά του Διαλετή. Ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί στο 109ο λεπτό ο Πατάκας πέτυχε δεύτερο γκολ, με δυνατό βολέ, δίνοντας στην ΑΕΚ το τρόπαιο.

Η λήξη του αγώνα βρήκε όλους τους παίκτες κατάκοπους, αφού κατά τη διάρκεια του αγώνα η ζέστη ήταν αφόρητη, το παιχνίδι ξεκίνησε 5:30 το απόγευμα και στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 15000 κόσμος. Ο Παναγιώτης Πατάκας εξελίχθηκε σε ήρωα του αγώνα για την ένωση, αφού πέτυχε τα δυο γκολ. Ο “εξτρέμ” της ΑΕΚ έπαιξε για πρώτη φορά με τα κιτρινόμαυρα, είχε αποκτηθεί από τον Μέγα Αλέξανδρο Θεσσαλονίκης το καλοκαίρι του 1948, όμως επειδή ήταν στρατευμένος δεν είχε άλλη συμμετοχή ούτε στο πρωτάθλημα Αθηνών ούτε στο κύπελλο αλλά και η συμμετοχή του στον τελικό ήταν αμφίβολη.

Ο Ξενοφώντας Μαρκόπουλος, γνωστός ως Ξένος, ήταν ένας από τους δυο παίκτες που τραυματίστηκαν στον πρώτο αγώνα, μόλις στο 2ο λεπτό και διακομίστηκε στο νοσοκομείο με διάσειση. Ο Ξένος βρέθηκε στην προπόνηση την παραμονή του δευτέρου τελικού και προσπαθούσε να πείσει τον Άγγλο τεχνικό Μπίμπι να τον ξεκινήσει στον αγώνα. Ο άλλος τραυματίας, ο Γιώργος Σίμος, γνωστός ως Μάγειρας, δεν αγωνίστηκε ξανά αφού ο τραυματισμός του ήταν σοβαρός και τον ανάγκασε να σταματήσει το ποδόσφαιρο σε ηλικία 30 ετών.

Ο Βρετανός προπονητής της ένωσης Τζάκ Μπίμπι στον τελικό παρέταξε τους, Ταβλά, Παραγιό, ΤζανετήΓούλιοΠούληΠαπαθεοδώρουΜαρόπουλο, Ξένο, Εμμανουηλίδη, Λαζαρίδη, Πατάκα.